Onkologia - lista badań dostępnych w Pratia

Onkologia to dziedzina medycyny, która związana jest z chorobami nowotworowymi. Zajmuje się nie tylko diagnostyką, różnicowaniem i leczeniem, ale również szeroko pojętą diagnostyką. Jeśli chodzi o specjalizację, jaką jest onkologia, badania kliniczne dają pacjentom nadzieję na powrót do zdrowia, a jednocześnie odpowiadają za dynamiczny rozwój medycyny.

Rak piersi i rak płuc – najczęstsze choroby nowotworowe

Lista chorób nowotworowych jest długa. Pojawiają się na niej zarówno schorzenia występujące sporadycznie, jak i te dotykające znaczną część populacji. Do tych drugich zaliczyć można raka piersi i raka płuc – choroby, które każdego roku są przyczyną śmierci ponad 20 tys. Polaków.

Rak piersi (nowotwór sutka) to choroba, która dotyka przede wszystkim kobiety (na 100 chorych kobiet z tego typu nowotworem walczy 1 mężczyzna). Chociaż przyczyna nie została rozpoznana, istnieje kilka czynników ryzyka. Można do nich zaliczyć, m.in.:

  • wiek,
  • przyjmowanie hormonów,
  • predyspozycje genetyczne,
  • gęstość tkanki gruczołowej,
  • zachorowania na inne nowotwory.

Choroba w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo, dlatego zwykle wykrywana jest przypadkowo, np. podczas badania palpacyjnego piersi, USG czy mammografii. W miarę powiększania się guza, pojawiają się takie symptomy, jak np. asymetria piersi, wyciek z brodawki, zaczerwienienie skóry.

Rak płuc stanowi główną przyczynę zgonów w Polsce z powodu chorób nowotworowych. Wśród czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia wymienić można m.in.:

  • palenie papierosów (także bierne palenie),
  • przemysłowe zanieczyszczenia powietrza,
  • kontakt z metalami ciężkimi,
  • stały kontakt z radonem i azbestem,
  • predyspozycje genetyczne.

Podobnie jak rak piersi, tak i nowotwór płuc w pierwszej fazie nie daje wyraźnych objawów. Najczęściej pojawiają się one wtedy, gdy szanse na wyleczenie wyraźnie się zmniejszają. Dlatego nie można bagatelizować takich symptomów jak: utrzymujący się wiele tygodni kaszel, duszność, krwioplucie, zaburzenia połykania, chrypka, ból barku.

Rak piersi – badania kliniczne

Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest rak piersi, badania kliniczne mają na celu ocenę skuteczności oraz porównanie efektywności działania leków. W zależności od charakteru testów biorą w nich udział kobiety z zaawansowanym nowotworem lub kobiety, u których dopiero wykryto obecność złośliwych guzów.

Rak płuc — badania kliniczne

Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest rak płuc, badania kliniczne pozwalają na ocenę skuteczności leków i analizę działania zgodnego z oczekiwaniami, z uwzględnieniem pojawienia się ewentualnych działań niepożądanych.

Znaleziono 0 badań spełniających kryteria wyszukiwań.

Nie wiesz jak znaleść odpowiednie dla Ciebie badania kliniczne?
Skontaktuj się z nami kontakt@pratia.com lub zadzwoń na infolinię +48 32 746 25 00.

Na życzenie pacjenta lekarz może przedstawić aktualnie prowadzone programy terapeutyczne w Centrum Medycznym Pratia.