pratia logo

pl

Astma – objawy, przyczyny, leczenie

Astma oskrzelowa dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa, praktycznie w każdym wieku. Nie ma jednak metody, która pozwoliłaby całkowicie ją wyleczyć, jednak stosowanie odpowiedniej terapii powoduje, że można z tą chorobą żyć normalnie, natomiast objawy są praktycznie niedostrzegalne.

Astma zdiagnozowana jest u 3-4 mln Polaków. WHO informuje, że na całym świecie choruje na nią aż 300 mln osób, a każdego roku z jej powodu umiera ok. 250 mln ludzi.

Astma – objawy 

Astma oskrzelowa jest chorobą górnych dróg oddechowych. Jest łatwa w rozpoznaniu, a objawy jej towarzyszące są bardzo charakterystyczne. Występują one na skutek trudności w przepływie powietrza przez oskrzela. Chory zmaga się z uciążliwym kaszlem, ma świszczący oddech i odczuwa ucisk w klatce piersiowej. Astma może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Atak astmy pojawia się nagle, są spontaniczne i wywołane różnymi czynnikami, jak stres, zanieczyszczenia w powietrzu, dym tytoniowy czy zimne powietrze. Może ustąpić samoistnie lub po podaniu leku.

Astma – przyczyny 

Przyczyną astmy jest często nadmierna produkcja immunoglobuliny E (IgE) w organizmie. Występuje wtedy astma alergiczna, na którą narażone są przede wszystkim dzieci zmagające się z atopowym zapaleniem skóry. Istnieje również astma nieatopowa, przy której pacjent ma prawidłowy poziom IgE.

Czynnikami, które powodują wzrost ryzyka wystąpienia astmy, są: alergeny wewnątrz- i zewnątrzpochodne, jak: pyłki drzew i trawy oraz alergeny zwierząt domowych i kurz, zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy i zimne powietrze.

Astma – leczenie

Astma oskrzelowa leczona jest ambulatoryjnie. Chory stosuje sterydy wziewne, które są bezpieczne ze względu na ich działanie jedynie w miejscu podania, nie rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Osoba chora na astmę musi zatem regularnie korzystać z inhalatora, szczególnie jest on niezbędny podczas ataku. Inną formą leczenia jest terapia skojarzona, w której stosuje się połączenie leku rozkurczowego z przeciwzapalnym lekiem glikokortykosteroidowym.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję