pratia logo

pl

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry ma swoje źródło w zaburzeniach pracy układu immunologicznego. Jest wiele przyczyn tej choroby i większość z nich nie jest jeszcze znana. AZS objawia się przede wszystkim podrażnieniem skóry, swędzeniem, pękaniem i bólem.

Atopowe zapalenie skóry – dolegliwość 1/3 populacji

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną i bardzo często pierwsze objawy pojawiają się już w wieku 6 lat. Jej źródło leży w genach chorego. Ryzyko zachorowania na AZS jest większe u mieszkańców Europy Zachodniej, USA.  Ponadto nieco częściej choroba dotyka osoby płci żeńskiej.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Zapalenie skóry nie zawsze diagnozuje się u dzieci. Niekiedy AZS dotyka osoby w wieku starszym. W tym przypadku specjaliści doszukują się przyczyn choroby w alergiach. Dodatkowo do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia AZS u dorosłych należą: zanieczyszczenie powietrza i wysoka temperatura, zwiększająca potliwość.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

W większości przypadków jednak atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Jest to choroba genetyczna, wynika ona z wadliwej budowy naskórka i zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego. Pierwsze zmiany u chorych pojawić się mogą już w 1. roku życia.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Atopia skóry może wynikać z nadmiernej higieny bądź mieć podłoże genetyczne. Nie ma zatem jednej teorii dotyczącej przyczyn choroby. Atopowe zapalenie skóry pojawia się ponadto u osób zmagających się z astmą, alergią i katarem siennym.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Objawami AZS dolegliwości skórne. Pojawiają się zaczerwienienia, swędzenie i skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych. Najczęściej obserwujemy je na łokciach, kolanach, szyi i twarzy. Charakterystyczne dla tej choroby są ponadto inne schorzenia atopowe, jak np. przewlekły katar sienny.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Jeżeli AZS ma łagodną postać i jest to dopiero pierwsze stadium choroby, skuteczne w wielu przypadkach są maści i kremy przeciwzapalne. Poprawę dostrzega się ponadto po zażywaniu leków immunosupresyjnych. Zaawansowane atopowe zapalenie skóry leczy się sterydami.

Krochmal na AZS?

Jednym z domowych sposobów leczenia AZS jest kąpiel w krochmalu. Łagodzi podrażnienia i zmniejsza wypryski. 5 płaskich łyżeczek mąki ziemniaczanej łączymy z 1 litrem wody. Doprowadzamy do wrzenia, a na koniec  dolewamy do wody do kąpieli.

Atopowe zapalenie skóry – maść z witaminą A

Skóra atopowa potrzebuje witaminy A, która jest częstym składnikiem kosmetyków dermatologicznych. Maści z jej dodatkiem doskonale sprawdzają się, jeżeli występuje atopowe zapalenie skóry twarzy, a także kiedy zmiany pojawiają się najsilniej w okolicy ust. Witamina A wspomaga odnowę naskórka i aktywuje procesy naprawcze.

Czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców chorych na AZS. Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zaraźliwą, a więc w przypadku chorego rodzica dziecko czy też inne osoby z najbliższego otoczenia chorego nie zarażą się nią.

Atopowe zapalenie skóry – czego nie jeść, czego unikać?

Wirusowe zapalenie skóry wymaga nie tylko leczenia zewnętrznego, ale również  odpowiedniej diety. Przy AZS należy zrezygnować pszenicy, jaj, mleka i jogurtów, które potęgują objawy. W diecie u osób starszych nie powinny pojawiać się również jabłka, seler i orzechy laskowe.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję