pratia logo

pl

Badania kliniczne – onkologia

Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi. Według danych GUS każdego roku na raka umiera ponad 8 milionów ludzi, z czego prawie 100 tys. to Polacy. Wciąż prowadzone są liczne badania kliniczne, aby zmniejszyć liczbę osób, które zabija rak.

Dlaczego prowadzone są badania kliniczne?

Lekarze muszą sprostać bardzo dużemu wyzwaniu, jakim są choroby – zarówno te znane już od lat, jak i nowe, które pojawiają się z każdym kolejnym rokiem. Nowotwór jest jednym z największych zagrożeń dla życia człowieka. Wciąż trwają badania kliniczne, których celem jest określenie skuteczności terapii. Dane kliniczne mają być pomocne w określeniu, czy konkretne metody pomagają w zwalczaniu choroby i w jak dużym stopniu. To one przyczyniają się znacząco do postępu w medycynie.

Badania i testy kliniczne w wielu dziedzinach medycyny przyniosły bardzo duże zmiany w leczeniu. Obecnie dowodem na to jest duża skuteczność w leczeniu białaczki, a nawet w niektórych przypadkach możliwość całkowitego jej wyleczenia. Natomiast w  1990 roku jedynie 30% pacjentów ze zdiagnozowaną białaczką przeżywało do 5 lat. Innym przykładem jest rewolucja w przeszczepach. Jeszcze w latach 60. XX wieku po dokonaniu transplantacji układ odpornościowy pacjenta odrzucał nowe narządy. Badania kliniczne spowodowały jednak, że dzisiaj wielu chorych cieszy się długim życiem po przeszczepie.

Profilaktyka nowotworowa – jakie badania?

Badania, które mogą wielu osobom uratować życie. Profilaktyczne badania onkologiczne pozwalają wykryć nowotwór odpowiednio wcześnie, w początkowym stadium rozwoju choroby, dzięki czemu możliwe jest nawet całkowite jego wyleczenie. Lista badań jest długa, wykorzystywane są: RTG, badania endoskopowe i laboratoryjne, USG, a nawet samobadanie, czyli wykonanie badania samodzielnie (np. w przypadku profilaktyki raka piersi).

Badania onkologiczne obejmują wiele metod i technik z wykorzystaniem różnych sprzętów. Jest to uzależnione od miejsca, w którym istnieje podejrzenie występowania raka. Trzeba jednak pamiętać, że im wcześniej zostanie od zdiagnozowany, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję