pratia logo

pl

Chłoniak — rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie, rokowania

Chłoniak to rak złośliwy układu limfatycznego. Przebieg choroby może być przewlekły lub ostry. Zazwyczaj pierwsze objawy są niecharakterystyczne, dlatego też niepokojące symptomy, które trwają powyżej 3 tygodni powinny być zgłoszone lekarzowi. Jak rozpoznać chłoniaka? Czy chłoniaka można wyleczyć? Jakie są rokowania?

 

Chłoniak

Chłoniak jest chorobą nowotworową, wywodzącą się z rozrostu komórek układu chłonnego (limfatycznego). Wszystkie odmiany nowotworu węzłów chłonnych stanowią złośliwe odmiany. Warto zaznaczyć jednak, że niektóre z chłoniaków charakteryzują się stosunkowo łagodnym i przewlekłym przebiegiem, inne zaś mają postać ostrą. Przewlekła odmiana nowotworu rozwija się długo i przez długi czas nie wymaga podjęcia leczenia, które mogłoby przynieść więcej szkód niż korzyści. Całkowite wyleczenie jednak przeważnie jest niemożliwe. Chłoniaki o ostrym przebiegu cechuje bardzo szybki rozwój i konieczność szybkiej interwencji, ale wyleczenie jest możliwe.

Na chłoniaka w zasadzie może zachorować każdy, zarówno młodzi ludzie, osoby w podeszłym wieku, jak i dzieci.

 

Chłoniak — rodzaje

Chłoniaki zasadniczo można podzielić na dwie grupy: ziarniczego (Hodgkina) i nieziarniczego. Chłoniaki nieziarniste pojawiają się w dwóch odmianach B-komórkowych oraz T/NK-komórkowych.

Wsród chłoniaków B-komórkowych wymienić można między innymi: białaczkę limfoblastyczną B-komórkową, przewlekłą białaczkę limfatyczną, białaczkę włochatokomórkową, chłoniak z komórek płaszcza, szpiczak plazmocytowy, chłoniak grudkowy, makroglubelinemię Waldenströma, chłoniak rozlany czy limfoplazmocytowy. Do chłoniaków T/NK-komórkowych z kolei należą: białaczka limfoblastyczna T-komórkowa, chłoniak z obwodowych komórek T, ziarniak grzybiasty czy anaplastyczny chłoniak wielokomórkowy.

Chłoniak Hodgkina pojawia się przede wszystkim u młodych osób w przedziale wiekowym od 20. do 40. lat, a także po 50. roku życia. Chłoniak nieziarniczy z kolei występuje głównie u starszych osób, które mają powyżej 60 lat. Pojawiają się tu jednak wyjątki, gdyż niektóre typy częściej dotyczą dużo młodszych pacjentów.

 

Chłoniak — objawy

Pierwsze objawy chłoniaka są niecharakterystyczne, zazwyczaj mylone są ze stanem przeziębienia lub grypy. Wczesne objawy nowotworu układu chłonnego stanowią:

 • gorączka lub stany podgorączkowe,
 • nocne poty,
 • znaczny spadek masy ciała w niedługim czasie,
 • osłabienie organizmu, męczliwość,
 • uporczywy kaszel,
 • powiększenie (rozrost) węzłów chłonnych, przy jednoczesnym braku dolegliwości bólowych,
 • zaburzenia układu pokarmowego,
 • żółtaczka (w sytuacji chłoniaka wątroby),
 • zaburzenia krzepnięcia (w przypadku powiększenia śledziony),
 • swędzenie skóry całego ciała,
 • kaszel i utrzymujące się duszności (w przypadku chłoniaka klatki piersiowej).

 

Chłoniak — przyczyny

Jednoznaczne przyczyny pojawiania się chłoniaków nie są dokładnie znane. Wyróżniono natomiast czynniki ryzyka, które wpływają na pojawianie się tego typu nowotworów. Wśród możliwych przyczyn wymienia się między innymi czynniki genetyczne, promieniowanie jonizujące, powikłania po radioterapii i chemioterapii, zaburzenia układu odpornościowego i przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Czynnikami ryzyka ponadto mogą być narażenie na pestycydy, choroby autoimmunologiczne oraz infekcje bakteryjne i wirusowe.

 

Chłoniak — rokowania

Rokowania uzależnione są od typu chłoniaka. W przypadku chłoniaków nieziarniczych bardzo rzadko istnieje szansa na całkowite wyleczenie. Możliwe jest osiągnięcie stanu remisji choroby, jednak chłoniak może nawracać. Charakteryzuje je, co istotne, przewlekły rozwój, który przez długi czas nie wymaga leczenia. Dlatego też czas przeżycia może osiągnąć nawet kilkanaście lat od momentu rozpoznania choroby. Chłoniaki nieziarnicze o ostrym przebiegu, paradoksalnie charakteryzują się większą wyleczalnością. Całkowite wyleczenie możliwe jest nawet u połowy chorych na ten rodzaj chłoniaka.

Najlepsze rokowania jednak dotyczą chłoniaka ziarniczego (Hodgkina), szanse na trwałe wyleczenie ma nawet 9 na 10 chorych, z rozpoznanym nowotworem.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję