pratia logo

pl

Choroba Parkinsona – objawy, przyczyny, leczenie

Pierwszy raz rozpoznał ją i opisał w 1817 roku londyński lekarz James Parkinson. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, której towarzyszą sztywność mięśni i drżenie kończyn. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, najczęściej po 50. roku życia, zdarza się jednak, że choroba Parkinsona zostaje zdiagnozowana u pacjentów przed 40. rokiem życia.

Choroba Parkinsona – objawy 

Pierwsze objawy Parkinsona nie zawsze są zauważalne, jednak nasilają się w kolejnych stadiach choroby. W ciągu kilku lat narastają stopniowo, ale powoli, dlatego Parkinson może być zdiagnozowany znacznie później niż początki jego rozwoju.

W pierwszym stadium choroby odczuwane jest zmęczenie, ogólne osłabienie oraz spowolnienie ruchowe. Te objawy są niekiedy interpretowane jako oznaki choroby reumatoidalnej. Choroba Parkinsona w kolejnych stadiach związana jest również z zaburzeniami równowagi i problemami z wykonywaniem podstawowych codziennych czynności. Chory pochyla sylwetkę do przodu, ma trudności ze wstawaniem oraz zauważyć można wyraźne drżenie rąk, niekiedy również nóg i głowy.

Choroba Parkinsona – przyczyny 

Przyczyny tej choroby nie są jeszcze do końca znane, jednak utożsamia się je z czynnikami środowiskowymi, uszkadzającymi układ nerwowy. Ważną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Parkinson częściej dotyka osoby, w rodzinach których występowała ta choroba.

Choroba Parkinsona występuje we współczesnym społeczeństwie z powodu niekorzystnego działania czynników egzo- i endogennych. Nie bez znaczenia jest też stres oksydacyjny, który osłabia organizm i uwrażliwia go na wpływ czynników środowiskowych.

Choroba Parkinsona – leczenie       

Nie została jeszcze opracowana terapia przyczynowa, która mogłaby skutecznie zahamować postęp choroby. Stosuje się leczenie objawowe, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie objawów i wydłużenie czasu, kiedy chory może samodzielnie funkcjonować i jest sprawny ruchowo. Parkinsona można leczyć również poprzez głęboką stymulację mózgu, wszczepiając DBS, co pozwala na zmniejszenie dawek podawanych leków. Choroba Parkinsona oraz jej leczenie, są również przedmiotem badań klinicznych.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję