pratia logo

pl

Choroby jelita grubego – w jaki sposób leczyć?

Ból odczuwany w okolicy brzucha, a także skurcze mogą wskazywać na poważne choroby jelita grubego. To jeden z pierwszych sygnałów, jaki wysyła nam nasz organizm świadczący, że w układzie pokarmowym zaszły pewne nieprawidłowości, które doprowadziły do zaburzenia w funkcjonowaniu tego bardzo ważnego odcinka układu. Do najczęstszych chorób jelita grubego zaliczamy – nieswoiste zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego i nowotwór jelita grubego.

Nieswoiste zapalenie jelit

Choroby jelit charakteryzują się podobnymi objawami, dlatego często bez odpowiednich badań nie jesteśmy w stanie stwierdzić, z jakim konkretnym schorzeniem mamy do czynienia. Nieswoiste zapalenie jelit objawia się bólem brzucha, zmianą konsystencji stolca, utrata wagi i brakiem apetytu. Przyczyną mogą być czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Przy tej chorobie stosuje się leczenie farmakologiczne, jak również ważna jest zmiana diety, powinno się z niej wyeliminować kapustę, pełnoziarniste produkty, ryby, sery pleśniowe, strączki i owoce, tj. jabłka, banany, czereśnie czy suszone owoce.

Zespół jelita drażliwego

Występującą u 10–20% przedstawicieli dorosłej populacji chorobą jelita grubego jest zespół jelita drażliwego. Objawy, przy nim występujące, to m.in. ból brzucha, zaburzenia rytmu wypróżniania, zaparcia i biegunki, wzdęcia brzucha, gazy oraz zgaga. W 84% przypadków przyczyną choroby jest nadmierny rozrost flory bakteryjnej. Inne czynniki wywołujące zespół jelita drażliwego to infekcje jelitowe, zmiany w sferze psychicznej i zaburzenia funkcji motorycznej. Jest to choroba, której nie można trwale wyleczyć, jednak można złagodzić jej objawy, stosując odpowiednie leki i lekkostrawną dietę.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego rozwija się bardzo często bezobjawowo, z kolei jego wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu choroby i leczenia. Niepokojące objawy, które na niego wskazują to: krew na stolcu, zaparcia i biegunki, uczucie niepełnego wypróżnienia, wyczuwalny guz w jamie brzusznej i nudności. Podstawą leczenia jest zabieg operacyjny, jednak nierzadko jest on odkładany w czasie. Przed i po operacji stosuje się również chemioterapię i radioterapię.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję