pratia logo

pl

Cukrzyca typu pierwszego (insulinozależna) u dorosłych

Cukrzyca typu LADA jest utajoną, powoli rozwijającą się cukrzycą typu pierwszego u dorosłych. Cukrzyca typu LADA jest szczególną formą cukrzycy typu 1 – jej przyczyny są takie same jak w przypadku cukrzycy typu 1, jednak objawy przypominają cukrzycę typu 1 i 2.

Cukrzyca insulinozależna

Cukrzyca insulinozależna u dorosłych rozwija się u osób powyżej 35 roku życia i postępuje powoli. Może rozwijać się latami a stężenie glukozy w krwi zwiększa się stopniowo. Okazuje się, że chorzy na LADA mają prawidłową masę ciała, a w ich rodzinie nie stwierdzono cukrzycy. Często jednak chorują na inną chorobę o podłożu autoimmunologicznym – mają problemy z tarczycą czy też celiakię.

Cukrzyca 1 stopnia – przyczyny

Przyczyną cukrzycy typu 1 najczęściej jest choroba układu immunologicznego. Układ odpornościowy atakuje trzustkę, której zadaniem jest produkcja insuliny. Wytwarza on przeciwciała przeciwko komórkom beta trzustki, które ulegają zniszczeniu. Powoli dochodzi do stopniowego zmniejszenia ilości produkowanej insuliny.

Cukrzyca insulinozależna – objawy

Do najczęstszych objawów cukrzycy insulinozależnej można zaliczyć częste oddawanie moczu, spadek masy ciała, senność niewystępowanie cukrzycy w rodzinie, współistnienie choroby o podłożu autoimmunologicznym, obecność we krwi przeciwciał anty-GAD bądź innych przeciwciał przeciwwyspowych oraz niskie stężenie peptydu C po teście z glukagonem.

Cukrzyca typu 1 – rozpoznanie

Do rozpoznania cukrzycy typu 1 u dorosłych nie wystarczą występujące objawy. Niezbędne jest oznaczenie przeciwciał przeciwko strukturom wysp trzustkowych oraz oznaczenie stężenia peptydu C na czczo i po podaniu glukagonu.

Na czym polega leczenie cukrzycy typu 1?

Leczenie cukrzycy typu 1 w początkowym okresie wymaga jedynie zastosowania odpowiedniej diety i doustnego podawania leków przeciwhiperglikemicznych. Dość często rozpoczyna się również leczenie przy wykorzystaniu insuliny, która hamuje autodestrukcję wyspy trzustki. Konieczne jest również zwiększenie aktywności fizycznej.

Czy cukrzyca typu 1 może się cofnąć?

Niestety do tej pory nie udało się nikogo wyleczyć z cukrzycy typu 1. Nie opracowano leków, które pozwoliłyby na cofnięcie bądź też wyleczenie cukrzycy. Insulina, która pozwala na obniżenie poziomu cukru we krwi nie działa na przyczynę choroby.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję