pratia logo

pl

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Czy łuszczyca jest dziedziczna? Czy można się nią zarazić? Czy łuszczyca jest uleczalna? To jedne z częściej pojawiających się pytań wśród osób przebywających w środowisku chorego, a także rodziców, którzy zmagają się z tą chorobą. Nierzadko unikamy człowieka z plamami łuszczycowymi, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że np. przez podanie ręki możemy się łuszczycą zarazić. Czy tak jest naprawdę?

Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Czy powinienem unikać chorych osób?

Osoby z łuszczycą nierzadko spotykają się z odrzuceniem. Czują się osamotnione i napiętnowane, co wynika z przekonania, że łuszczyca jest chorobą zakaźną. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej, łuszczyca skóry nie należy do schorzeń, które są przenoszone z chorego człowieka na inne osoby z jego środowiska. Wywołuje ją nieprawidłowa praca układu immunologicznego. Może być również spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, a także występować na skutek dziedziczenia.

Unikanie kontaktu z osobami chorymi na łuszczycę jest wobec tego bezpodstawne. Można im podawać rękę, pływać w tym samym basenie, przebywać w ich towarzystwie. Nie zarazimy się łuszczycą korzystając z tej samej toalety czy też śpiąc w jednym łóżku.

Łuszczyca  – dziedziczenie

Czy łuszczyca jest dziedziczna? Tak, należy ona do chorób, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wadliwe geny odpowiadają za rozwój choroby. Wiele badań dowodzi, że ryzyko zachorowania jest na poziomie 25% w momencie, kiedy z łuszczycą zmaga się jeden z rodziców. Jeżeli łuszczyca dotknęła oboje rodziców, ryzyko jest większe, wynosi nawet 60%.

Łuszczyca zakaźna nie istnieje!

Wiesz już, że łuszczycą nie możesz się zarazić. Jest to choroba o podłożu genetycznym, ale jej przyczyn jest znacznie więcej. Pojawia się w wyniku zaburzeń autoimmunologicznych, organizm walczy przeciwko prawidłowym komórkom, które traktuje jako wymagające usunięcia. Łuszczyca występuje ponadto w przypadku chorób infekcyjnych. Ryzyko zachorowania jest większe u osób palących papierosy i zażywające niektóre leki.

Łuszczyca nabyta – kiedy występuje?

Co wywołuje łuszczycę? Może się pojawić po uszkodzeniach skóry i urazach, poparzeniach oraz otarciach. Są przypadki, kiedy pojawia się po przebytej ospie, odrze i różyczce, a także przy cukrzycy. Objawy potęguje długotrwały stres, palenie papierosów i alkohol.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję