pratia logo

pl

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, dieta, badania i leczenie

Dna moczanowa to inaczej podagra lub artretyzm. Zaliczamy ją do chorób autoimmunologicznych. Najczęściej występuje ona u mężczyzn w starszym wieku. Leczenie obejmuje leki, ale nie mniej ważna jest odpowiednia dieta.

Dna moczanowa – co to jest?

Dna moczowa to choroba, która występuje na skutek odkładania się kryształów kwasu moczowego. Najczęściej artretyzm atakuje staw śródstopno-paliczkowy, jednak występować może on w innych obszarach ludzkiego ciała. Zaatakowane miejsce przybiera kolor czerwony, pojawia się obrzęk i ból.

Dna moczanowa – przyczyny

Podagra występuje u osób, u których zwiększone jest stężenie kwasu moczowego we krwi. Jest to efekt zaburzenia pracy nerek. Jej przyczyną jest również nieprawidłowa dieta, szczególnie bogata w puryny obecne m.in. w słodzonych napojach i owocach morza. Dna moczowa może być również dziedziczna.

Dna moczanowa – objawy

Przejawia się nawracającym zapaleniem stawów. Najczęściej dotyczy dużego palca, ale może też wystąpić np. przy nadgarstku lub stawie skokowym. Choremu doskwiera nieprzyjemny ból nasilający się przede wszystkim w nocy. Wraz z upływem czasu pojawiają się uszkodzenia stawów, co objawia się widoczną deformacją.

Dna moczanowa – dieta

Nadmiar kwasu moczowego w stawach leczy się nie tylko lekami, ale też dietą. Zaleca się spożywanie zielonych warzyw, pomidorów i owoców.

Dna moczanowa – czego nie jeść?

Chory powinien unikać wieprzowiny, wołowiny i bekonu, piwa, tłustych sosów oraz wspomnianych już wcześniej produktów bogatych w puryny.

Dna moczanowa – badania

Dna moczanowa jest chorobą, którą powinno się – podczas rozpoznania – odróżnić od innych chorób stawów, aby podjąć właściwe leczenie. Wykonuje się więc badanie stężenia kwasu moczowego. Jeżeli jest ono podwyższone, zwykle oznacza to, że u pacjenta występuje podagra. W niektórych przypadkach w diagnostyce pomaga RTG i USG stawów.

Dna moczanowa – leczenie

Przede wszystkim pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować przepisane mu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeżeli dolegliwości regularnie się powtarzają, konieczne jest zastosowanie allopurynolu odpowiedzialnego za zmniejszenie wydzielania kwasu moczowego.

Dna moczanowa – leczenie domowe

Artretyzm można leczyć, a właściwie wspomagać leczenie, domowymi sposobami. W diecie powinno znaleźć się dużo owoców i warzyw, należy całkowicie zrezygnować z alkoholu i pić przynajmniej 3 litry wody dziennie. Dobrze sprawdzą się również: cytryna oraz niektóre zioła, takie jak pokrzywa i przyprawy – lubczyk i estragon.

Atak dny moczanowej – co robić

Atak dny moczanowej powinien wymusić na chorym całkowite odstawienie alkoholu, rezygnację z tłustych potraw, których miejsce zastąpią produkty mleczne, takie jak chude twarogi, mleko i jogurty. Zaleca się również przyjmowanie środków uzupełniających niedobór kwasów omega-3.

Atak dny moczanowej – ile trwa?

Atak dny moczanowej może trwać od kilku do kilkunastu dni w zależności od zaawansowania choroby i sposobu leczenia, a także od szybkości reakcji chorego.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję