pratia logo

pl

Dystonia szyjna – przyczyny, objawy, leczenie

Dystonia to choroba układu nerwowego, która może doprowadzić do przechylenia głowy na bok bądź skręcenia jej w stronę przeciwną. Jakie są jej objawy i w jaki sposób ją rozpoznać?

Dystonia

Dystonia to choroba układu nerwowego. Jej istotą są zaburzenia ruchowe polegające na pojawianiu się niezależnie od woli chorego skurczy pewnych partii mięśni. Ich występowanie prowadzi do wykonywania niekontrolowanych, mimowolnych ruchów skręcających bądź wyginających, co powoduje pojawienie się nienaturalnej postawy u osoby chorej. Skurcze mięśni nazywane są ruchami dystonicznymi tzn. związanymi z nieprawidłowym napięciem mięśni.

Dystonia – odmiany

Można wyróżnić kilka odmian dystoniiDystonię ogniskową, która obejmuje tylko jedną część ciała np. mięśnie twarzy. Istnieje również dystonia segmentalna, która zajmuje kilka sąsiadujących ze sobą mięśni, czy też dystonia połowicza, która zajmuje mięśnie jednej połowy ciała. W przypadku bardzo rozległej postaci dystonii, mowa jest o dystonii uogólnionej.

Dystonia szyjna

Dystonia szyjna zwana jest również kręczem karku. Objawia się ona okresowymi bądź ciągłymi skurczami mięśni szyi, a czasami również ramion, które prowadzą do pojawienia się nieprawidłowej postawy głowy. Dystonia szyjna pojawia się stopniowo – dość często trudno ją zdiagnozować na początkowym etapie.

Dystonia szyjna – przyczyny

Przyczyny dystonii szyjnej nie są dobrze znane. Może być pierwotna bądź wtórna, rzadko uwarunkowana jest genetycznie. W przypadku dystonii pierwotnej nie zidentyfikowano przyczyny objawów. Z kolei dystonia wtórna występuje z powodu zaburzeń metabolicznych bądź zaburzeń danej struktury. Dystonia wtórna najczęściej jest spowodowana urazami fizycznymi bądź reakcją na leki.

Dystonia objawy

Objawy dystonii szyjnej pojawiają się stopniowo. W początkowym etapie głowa przyjmuje nieprawidłową postawę jedynie, co jakiś czas – nie jest to zauważalne przez otoczenie, ale też nie sprawia dyskomfortu osobie chorej. Dość często chory o chorobie dowiaduje się w przypadku wystąpienia innych dolegliwości. Do najczęstszych objawów można zaliczyć skurcze krótkie lub przedłużone, powodujące nieprawidłową postawę głowy, drżenie głowy, bóle szyi oraz uniesienie barków.

Dystonia – leczenie

Niestety, nie ma metody, pozwalającej  na całkowite wyleczenie choroby. Można jedynie łagodzić jej objawy za pomocą leczenia toksyną botulinową, lekami doustnymi albo za pomocą leczenia chirurgicznego.

Dystonia u dzieci

Dystonia u dzieci w wieku wczesnodziecięcym najczęściej spowodowana jest urazami okołoporodowymi bądź zaburzeniami metabolicznymi. Dystonie wieku dziecięcego oraz młodzieńczego najczęściej wynikają z uwarunkowań genetycznych. U dzieci, dystonia najczęściej zaczyna się w obrębie jednej kończyny i stopniowo rozszerza na pozostałe części ciała.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję