pratia logo

pl

Endometrioza – co to jest

Endometrioza dotyka ok. 10% kobiet. Jest chorobą, którą często nazywa się „podwójną miesiączką”. Menstruacja przebiega na zewnątrz i do środka organizmu. Leczenie endometriozy dobierane jest indywidualnie do każdej pacjentki. Jak objawia się i jak leczyć tę kobiecą chorobę?

Endometrioza – przyczyny

Z medycznego punktu widzenia endometrioza macicy to inaczej gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy. Elementy błony śluzowej są nieprawidłowo umiejscowione, poza jej jamą. Chcąc wiedzieć wszystko o endometriozie, należy rozpocząć od poznania jej przyczyn. Jej występowanie uwarunkowane jest genetycznie, choroba pojawia się na skutek wysokiego poziomu estrogenów. Nie do końca są jednak znane wszystkie przyczyny endometriozy, wciąż prowadzone są badania, które by je wyjaśniały. Istnieje teoria, że jest ona wynikiem menstruacji wstecznej, część krwi miesiączkowej cofa się przez jajowody, zagnieżdżając się w tkankach miednicy, a następnie się rozrastać.

Endometrioza – objawy

Objawy endometriozy nie zawsze są jednoznaczne. Mogą jednocześnie wskazywać na zapalenie pęcherza, hemoroidy, ciąże pozamaciczną bądź też zespół jelita drażliwego. Specjaliści od endometriozy wskazują jednak na kilka niepokojących objawów, wśród których są: obfite i bolesne miesiączki, problemy z zajściem w ciąże, krew w moczu i kale, plamienie okołomiesiączkowe i ból pojawiający się podczas opróżniania.

Jak wykryć endometriozę?

Leczenie enometriozy poprzedzone jest badaniami, które pozwalają postawić odpowiednią diagnozę. Wykrycie jej jest stosunkowo trudne ze względu na brak jednoznacznych objawów. Lokalizacja endometriozy może być bardzo rozległa i dotykać wielu miejsc w organizmie kobiety. Poszukiwania ogniska endometriozy rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentką, a następnie wykonywane jest badanie ginekologiczne i badanie ultrasonograficzne. Niektórzy lekarze zlecają dodatkowo wykonanie tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Największą skuteczność przynosi jednak laparoskopia.

Endometrioza – leczenie

Leczenie endometriozy jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Stosuje się leczenie skojarzeniowe, farmakologiczne i chirurgiczne. Wybór jednej z nich warunkuje wiek pacjentki, chęć zajścia w ciążę, lokalizacja ogniska i nasilenie dolegliwości, jakie wywołuje endometrioza. Operacja obejmuje usunięcie ognisk oraz torbieli endometrialnych. Przy leczeniu farmakologicznym stosuje się leki hormonalne, których celem jest doprowadzenie do zaniku ektopowych ognisk endometrium.

Endometrioza – leczenie ziołami

W złagodzeniu objawów pomóc może także naturalne leczenie endometriozy. Zmniejszyć narastanie błony wspomaga m.in. siemię lniane bogate w antyoksydanty i kwasy omega 3. Należy 3-4 łyżki siemienia lnianego moczyć przez noc w szklance wody, rano odcedzić i wypić. Innym sposobem jest picie naparu z serdecznika pospolitego, który zawiera składniki zwiększające ilość przepływającej krwi w organach płciowych. W aptece i sklepach ze zdrową żywnością proponowane są specjalne mieszanki ziół na endometriozę, zawierające liście brzozy, kwiat nagietka, kwiat kocanki, korę kaliny koralowej, nasiona lnu, ziele bylicy pospolitej, ziele krwawnika, ziele skrzypu polnego, ziele przywrotnika oraz kłącze perzu.

Endometrioza a ciąża

Leczenie endometriozy i jej wczesne wykrycie może zmniejszyć ryzyko niepłodności. Obecnie niepłodnych jest od 30 do 50 proc. chorujących na nią kobiet. U pacjentek, które chcą zajść w ciążę, stosuje się leczenie operacyjne, które polega na laparoskopowym usunięciu zmian wywołanych endometriozą.

Czy z endometriozą można zajść w ciąże?

Badania wskazują, że obecność endometriozy nie dyskwalifikuje kobiety do zajścia w ciąże. Z danych naukowych wynika, że przy leczeniu chirurgicznym skuteczność osiąga się w 32% przypadkach. Wiele kobiet zastanawa się także nad związkiem endometrioza a in vitro. To jedna z opcji, którą poleca się pacjentkom po 35. roku życia.

Endometrioza – dieta

Odpowiednia dieta może złagodzić objawy endometriozy, a także wesprzeć jej leczenie. Ma ona wpływ na kurczliwość mięśni gładkich, układ odpornościowy i występowanie stanów zapalnych. Dieta u pacjentek z endometriozą powinna być bogata w błonnik, witaminy i minerały, a także kwasy tłuszczowe omega 3. W tym celu codzienny jadłospis warto uzupełnić o jabłka, śliwki, orzechy, produkty pełnoziarniste, ciemnozielone warzywa liściaste, ryby, jajka, orzechy, nasiona lnu i dyni.

Jak żyć z endometriozą?

Przede wszystkim należy być pod stałym nadzorem lekarza, który w odpowiedni sposób dopasuje metodę leczenia, a wraz ze złagodzeniem objawów, będzie ją zmieniał. Leczenie endometriozy jest kluczowe dla rozwoju choroby. Tym, co jest jednak niezwykle ważne, jest wsparcie bliskich. Endometrioza to nie wyrok, wielu kobietom udaje się nawet zajść w ciąże, żyją normalnie. Istotną rolę odgrywa dieta, która, jak zostało wyżej opisana, musi zostać wzbogacona o konkretne produkty, które złagodzą objawy.

Czy endometrioza powraca?

Rozpoznanie endometriozy, a w późniejszym czasie jej leczenie i wyeliminowanie objawów lub też jej wycięcie podczas operacji nie jest gwarancją, że choroba nie powróci. Zdarza się, że pojawia się ona ponownie po kilku latach, w związku z czym  należy pozostać pod stałą opieką lekarza i regularnie wykonywać dopochwowe USG.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję