pratia logo

pl

Epilepsja – co to jest i w jaki sposób ją leczyć?

Jest aż 70 różnych odmian padaczki i każdy przebiega inaczej, towarzyszą jej różne objawy. Bardzo często zachowanie chorego jest niezrozumiałe dla niego samego. Zdarza się również, że przebieg choroby jest praktycznie niezauważalny. W Polsce padaczka dotyka ok. 400 tys. osób. Niektórzy próbują żyć normalnie, inni jednak uciekają od ludzi – ze wstydu i z obawy przed brakiem akceptacji.

Definicja epilepsji

Epilepsja jest chorobą neurologiczną, charakteryzuje się chwilowym zaburzeniem funkcji grupy neuronów, które skoncentrowane są w określonej części mózgu. Wywołuje to atak padaczki. Nie od dziś wiadomo, że informacje przekazywane są między sobą przez neurony za pomocą impulsów nerwowych. Komórki nerwowe mogą być jednak zbyt bardzo pobudzone, co doprowadza do zakłóceń w przekazywaniu informacji. Padaczka jest zatem grupą neurologicznych zaburzeń umiejscowionych w różnych częściach mózgu.

Padaczka – przyczyny

Padaczka może przebiegać początkowo bezobjawowo, ujawnia się najczęściej ok. 20. roku życia. Mogą na nią chorować kobiety i mężczyźni. Istnieje również padaczka dziecięca, której przyczyną są problemy z mózgiem, jak wady w jego budowie, infekcje czy też zaburzenia metaboliczne. U dorosłych jest podobnie. Epilepsja jest bardzo często następstwem uszkodzenia mózgu lub też chorobą o podłożu genetycznym.

Epilepsja – objawy

Drgawki, utrata przytomności i wyprężenie ciała –  w ten sposób ludzie kojarzą tę chorobę. Nie zawsze jednak one występują. Padaczka może przebiegać bezdrgawkowo i tak jest u 40% wszystkich chorych na epilepsję. Oprócz wspomnianych objawów wystąpić mogą również: sinica, bezwładne oddawanie moczu, a po napadzie bóle głowy i mięśni oraz zmęczenie i senność.

Leczenie epilepsji

Padaczka leczona jest przede wszystkim farmakologicznie, choremu podawane są odpowiednie leki. Ważne jest, aby dobrze je dobrać do rodzaju padaczki i objawów, jakie u chorego występują. Jeżeli nie wykazuje on reakcji na leki, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu neurochirurgicznego, a także wszczepia urządzenie, pozwalające na kontrolowanie stymulacji nerwu błędnego.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję