pratia logo

pl

Gonartroza – zwyrodnienie stawu kolanowego

Do najczęstszych przyczyn niepełnosprawności należy gonartroza, czyli zwyrodnienie stawu kolanowego. Jest to choroba objawiająca się bólem w kolanie i postępującą dysfunkcją. Staw kolanowy jest szczególnie narażony na urazy, ponieważ to na nim opiera się cała masa ciała człowieka.

Gonartroza kolana występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szczególnie narażone są osoby w wieku starsze, a także zmagające się z nadwagą oraz otyłością.

Gonartroza – przyczyny

Zapalenie stawu kolanowego może pojawić się na skutek wielu czynników. Do najczęstszych należą przebyte urazy kolana, które spowodowały, że doszło do uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych. Do wystąpienia choroby przyczyniają się ponadto operacje stawu kolanowego, nieprawidłowe ustawienie rzepki, niedoczynność i nadczynność tarczycy, a także nadwaga i otyłość. Gonartroza kolana dotyka osoby aktywne, regularnie uprawiające sport obciążający staw kolanowy. Narażone na jej wystąpienie są również Ci, którzy podczas codziennej pracy przyjmują pozycję klęczącą.

Gonartroza – leczenie 

Tym, co jest najważniejsze z punktu widzenia pacjenta, jest wyeliminowanie uciążliwego bólu. Podczas choroby stawu kolanowego pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe – doustnie lub bezpośrednio do chorego stawu.

Preparaty, które wprowadzane są dostawowo, mają za zadanie zmniejszyć stan zapalny stawu i polepszyć właściwości płynu stawowego. W tym celu wykorzystywane są m.in. sterydy, dla których alternatywą coraz częściej jest kwas hialuronowy.

Gonartroza – rehabilitacja

Zwyrodnienie stawu kolanowego związane jest z koniecznością rehabilitacji, szczególnie jeżeli chcemy zachować sprawność fizyczną. Polecane są m.in. krioterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, leczenie ciepłem i masaże lecznicze. Masaż rozluźnia mięśnie, co sprzyja redukcji lub zmniejszeniu bólu. Co więcej, zwiększa się elastyczność mięśni, co pozwala zapobiec powstaniu przykurczów.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję