pratia logo

pl

Jak rozpoznać grzybicę paznokci – leczenie

Łatwo się nią zarazić, trudniej wyleczyć. Grzybica paznokci u nóg jest chorobą, która nie ustępuje samoistnie, wymaga specjalistycznego leczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Wykazuje się również tendencją do nawracania, a także rozprzestrzeniania się na sąsiednie paznokcie. Leczenie musi trwać tak długo, aż będą one wyglądały zdrowo i czysto.

Grzybica paznokci – objawy 

Jak wygląda grzybica paznokci? Objawami są występujące zmiany na paznokciach. Pierwsze zmiany zaobserwować możemy przede wszystkim na wolnym brzegu płytki paznokcia. Są to białe, żółte, zielonkawe oraz brązowe przebarwienia, zgrubienie płytki paznokcia, jej rozwarstwianie i łuszczenie, a także nieprzyjemny zapach stóp. Grzybica paznokci u każdego może objawiać się w inny sposób. Początki grzybicy paznokci nie zawsze są zauważalne, nie muszą być utożsamiane z chorobą, a chwilowym osłabieniem ich kondycji. Ważne jest, aby możliwie jak najszybciej podjąć leczenie, co pozwoli zapobiec rozwojowi choroby.

Grzybica paznokci – przyczyny 

Choroby paznokci u stóp dotykają ponad 40% społeczeństwa, częściej występują u mężczyzn, szczególnie narażone na nie są osoby starsze. Grzybica paznokci wywołana jest przez dermatofity, grzyby rosnące na skórze, paznokciach i włosach. Jest to choroba, którą możemy zarazić się na basenie, w saunie, nosząc cudze buty lub skarpetki, a także używając przyborów do manicure należących do innych osób. Wywołują ją także choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, niedokrwistość, otyłość, choroby układu krążenia i układu odpornościowego.

Grzybica paznokci – leczenie

Nieleczona grzybica paznokci u stóp prowadzi do postępowania choroby. Wszelkie podejrzane zmiany powinny być bodźcem skłaniającym nas do konsultacji ze specjalistą. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, zaleca się również przyjmowanie odpowiednich leków, smarowanie paznokci właściwymi preparatami. Jak długo leczy się grzybicę paznokci? Jest to uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, a także dopasowania odpowiednich leków. Pacjenci mogą również skorzystać z programów badań klinicznych, które prowadzone są w zakresie leczenia grzybicy.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję