pratia logo

pl

Łuszczyca plackowata – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, występującą w wielu odmianach. Jedną z nich jest łuszczyca plackowata, rozwijająca się w wyniku zaburzenia autoimmunologicznego. Na łuszczyce cierpi ok. 2% populacji na świecie, najczęściej są to osoby dorosłe przed 40. rokiem życia, a także osoby starsze w wieku 50-70 lat.

Łuszczyca plackowata – przyczyny

Przyczyny łuszczycy mają często podłoże genetyczne. Wyróżniamy łuszczycę typu I, która jest dziedziczona autosomalnie dominująco – pierwsze objawy łuszczycy występują już w stosunkowo młodym wieku – a także łuszczycę typu II, dotykającą osoby po 50. roku życia. Ponadto łuszczyca plackowata jest następstwem procesów autoimmunologicznych lub też jej pojawienie związane jest z występowaniem niestandardowych antygenów – organizm nie wytwarza przeciwko nim przeciwciał i nie jest w stanie się przed nimi bronić.

Łuszczyca plackowata – objawy

Łuszczyca na twarzy, dłoniach, nogach i stopach objawia się występowaniem grudek czerwonobrunatnych, które są pokryte srebrzystymi łuskami. W wyniku uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych dochodzi do krwawienia. Zmiany powiększają się i mogą osiągać wielkość nawet 20 cm.

Pierwsze objawy łuszczycy

Pierwsze objawy łuszczycy są niewielkie. Zmiany mają małą średnicę i dopiero w późniejszym czasie osiągają większe rozmiary. Choroba postępuje na skutek infekcji, a jej ogniska powiększają się obwodowo.

Łuszczyca plackowata – leczenie

Łuszczyca plackowata leczona jest z wykorzystaniem specjalnych maści, które zawierają w składzie kwas salicylowy o stężeniu odpowiednio 5% lub 10% w zależności od wielkości zmian i stadium rozwoju choroby. Na rozległe plamy łuszczycowe stosuje się maści w postaci pochodnej węgla kamiennego. W szczególnych przypadkach zaleca się fotochemioterapię.

Jak wygląda łuszczyca plackowata?

Łuszczyca plackowata jest najczęściej występującą odmianą tej choroby. Zmiany na skórze są w postaci miejscowo występujących plam. Zlokalizowane są zazwyczaj w okolicy głowy, łokci i kolan, ale również w innych partiach ciała.

Skutki łuszczycy

Łuszczyca ma negatywny wpływ nie tylko na skórę, może doprowadzić do wielu powikłań. Przyczynia się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, nadciśnienia i cukrzycy. Chory na łuszczycę znajduje się w grupie osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia zawału.

Łuszczyca u dzieci

Łuszczyca u dzieci występuje bardzo rzadko. Kiedy już się pojawia, jej objawy mogą być bardzo różne. Dochodzi do zaburzeń w procesach rogowacenia oraz złuszczania obumarłego naskórka. Występują na skórze grudki w kolorze brunatnym lub różowym.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję