pratia logo

pl

Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca należy do najczęściej występujących chorób skóry. Choroby łuszczycowe skóry objawiają się nielicznymi ogniskami lub rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię skóry, infekując również stawy. Czym jest łuszczyca, jak ją rozpoznać, leczyć i jakie są jej rodzaje?

Łuszczyca – co to jest?

Łuszczyca to choroba skórna, niezakaźna, wywołana najczęściej nieprawidłową pracą układu autoimmunologicznego. Nie można jej wyleczyć, a jedynie złagodzić objawy. Problemem jest również to, że jest chorobą dziedziczną – w przypadku obojga rodziców chorych na łuszczycę ryzyko zachorowania u dziecka jest na poziomie 60%.

Łuszczyca – przyczyny

Zastanawiając się, co powoduje łuszczycę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na nieprawidłowości o podłożu autoimmunologicznym. Organizm ludzki w takim przypadku zaczyna atakować swoje własne tkanki, skutecznie je niszcząc. Istnieje również łuszczyca dziedzina, jak też nabyta na skutek innych chorób, jak cukrzyca czy też przyjmowania niektórych leków.

Łuszczyca – objawy

Charakterystycznymi zmianami skórnymi przy łuszczycy są czerwonobrunatne grudki. Mogą przyjmować owalny kształt lub bardziej okrągły. Powierzchnia skóry jest błyszcząca, pojawiają się mikrokrwawienia. Naskórek może się również łuszczyć.

Łuszczyca – początki

Jeżeli nie wiesz, jak rozpoznać łuszczycę, to przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę, czy zmiany w postaci ciemniejszych plamek nie pojawiają się na Twoich łokciach, kolanach, dłoniach, stopie i głowie. To te partie ciała łuszczyca dotyka najczęściej. Zmiany pokryte są srebrzystymi łuskami, które gromadzą się pod stosunkowo grubą warstwą zrogowaciałego naskórka.

Łuszczyca – leczenie  

Łuszczyca jest chorobą niewyleczalną, ale jej objawy można skutecznie złagodzić, szczególnie kiedy leczenie podejmiemy w pierwszych fazach rozwoju choroby. W tym celu stosuje się maści z kwasem salicylowym. Przy bardziej zaawansowanym stadium zaleca się przyjmowanie antraliny lub pochodnej witaminy D. W skrajnych przypadkach zaleca się fototerapię.

Łuszczyca – jak leczyć domowymi sposobami

Objawy łuszczycy można również złagodzić domowymi sposobami. Bardzo dobrze sprawdza się mąka owsiana zmiękczająca zrogowaciały naskórek, nawilżająca maseczka z rumianku i awokado, gorąca oliwa z oliwek uśmierzająca świąd oraz kojący aloes.

Czy łuszczyca swędzi?

Swędzenie towarzyszy szczególnie łuszczycy plackowatej, co jednak nie jest regułą. Nie jest jednak nieustanne, ale dla wielu osób stanowi duży problem i wpływa na ich komfort oraz swobodne codzienne funkcjonowanie.

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca ma różne przyczyny i objawy. Do najczęściej występujących rodzajów łuszczycy należą:

Łuszczyca krostkowa

To łuszczyca dłoni i stóp, w tych miejscach zmiany pojawiają się stosunkowo często. Łuszczyca krostkowa objawia się ropnymi krostkami.

Łuszczyca plackowata

Zmiany w postaci plam, początkowo mające niewielkie rozmiary, jednak wykazujące tendencje do zlewania się.

Łuszczyca kropelkowa

Łuszczyca kropelkowa nazywana jest inaczej łuszczycą grudkową. Zmiany są w postaci kropli i występują na nogach, tułowiu i rękach.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję