pratia logo

pl

Nagła utrata słuchu – przyczyny i leczenie

Głuchota może być nagła lub stopniowa, a więc wystąpić u chorego nieoczekiwanie, często bez żadnych symptomów lub na skutek zaburzeń słuchu, które pogłębiają się przez pewien czas. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie odpowiedniego badania. Może się okazać, że osłabienie słuchu lub głuchota to następstwo poważnej choroby.

 

Nagła głuchota – co to jest?

Nagła utrata słuchu jest dolegliwością, która pojawia się niespodziewanie i może oznaczać całkowitą lub częściową głuchotę. Może to być utrata słuchu w jednym uchu lub w obu uszach. Nierzadko bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe jest zdefiniowanie przyczyn schorzenia. Nagła głuchotanajprawdopodobniej jednak wywołana jest zaburzeniami, które powstały w układzie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego.

Przyczyny głuchoty

Nagłe pogorszenie słuchu występować może u osób, u których nie dostrzeżono objawów żadnej choroby, które czują się dobrze i nie skarżą się na żadne dolegliwości. Utrata słuchu pojawia się u nich z powodu nieprawidłowości w układzie krwionośnym wewnętrznego ucha. Jednak czynnikami podnoszącymi ryzyko głuchoty są choroby, takie jak otoskleroza, i przebyte urazy głowy. Przyczyny głuchoty związane są też z przewlekłym zapaleniem uszu, długotrwałym przebywaniem w hałasie i uszkodzeniem wirusowym.

Leczenie słuchu

Nagła głuchota leczona jest farmakologicznie, środkami, które poprawiają mikrokrążenie i krzepnięcie krwi. Niektórzy pacjenci otrzymują leki przeciwwirusowe i przeciwobrzękowe. Jeżeli doszło do głębokiego uszkodzenia słuchu, leki podaje się bezpośrednio do jamy bębenkowej.

Nagła utrata słuchu w jednym uchu

Nagła głuchota jednego ucha to problem występujący stosunkowo często. Objawia się trudnością rozpoznania dźwięków napływających od strony ucha, w którym nastąpiła utrata słuchu. Przyczynami mogą być choroba Meniere’a, której towarzyszą szumy w uszach i zawroty głowy, guzy kąta mostowo-móżdżkowego oraz stwardnienie rozsiane i inne choroby demielinizacyjne.

Głuchota utrudnia komunikację, bardzo często jej następstwem są problemy natury psychicznej. Nagła utrata słuchu nie oznacza jednak, że już nigdy nie będziemy słyszeć dźwięków. W niektórych przypadkach występuje chwilowa utrata słuchu. Aby jednak przywrócić prawidłowe funkcje ucha, konieczna jest konsultacja lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jest to ważne również ze względu na ryzyko trwałej utraty słuchu.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję