pratia logo

pl

Osteotomia kolana – co to jest?

Wprowadź tekst

Zniszczone oraz zdeformowane stawy nie zawsze wymagają zastosowania endoprotez. Obecnie alternatywą dla nich jest osteotomia, która znalazła swoje zastosowanie przede wszystkim przy zwyrodnieniu stawu kolanowego. Przeprowadzana jest jednak także w innych przypadkach, np. przy szpotawości kolana.

Osteotomia kolana

Zabieg osteotomii wykonano w Polsce po raz pierwszy w Centrum Medycyny Sportowej. W celu zakwalifikowania pacjenta do operacji wykonuje się najpierw artroskopię, która pozwala ocenić staw kolanowy bez rozległej operacji. Osteotomia kolana jest zabiegiem, który może całkowicie wyeliminować konieczność założenia endoprotezy, a także przyśpiesza powrót do zdrowia i sprawności.

Osteotomia korekcyjna – koślawości kolana

Osteotomia korekcyjna zalecana jest w przypadku nieprawidłowego ustawienia nóg. Może być wrodzona lub nabyta, a zabieg odgrywa szczególnie ważną rolę w początkowych stadiach choroby zwyrodnieniowej. Dzięki niej możliwe jest spowolnienie zużycia stawu kolanowego.

Osteotomia korekcyjna polega na przecięciu zdrowej kości. Następnie koryguje się nieprawidłowe położenie i mocuje się kość przy pomocy śrub w odpowiednim położeniu. Jeżeli koślawości kolana są obustronne, potrzebne są dwie operacje, co jest związane z tym, że rozdzielona kość może być jedynie częściowo obciążona.

Szpotawość kolan – operacja

Odwrotną wadą do koślawości jest szpotawość kolan. Ćwiczenia oraz operacja w tym przypadku mogą być pomocne. Szpotawość kolan objawia się wygięciem trzonów kości udowej i piszczelowej na zewnątrz, co najbardziej jest widoczne w stawie kolanowym. Jeżeli szpotawość kolan pojawia się u dzieci, zaleca się odpowiednie ćwiczenia. W przypadkach cięższych konieczna jest operacja – osteotomia kolana.

Osteotomia kolana – rehabilitacja

Jeżeli chcemy dostrzec szybkie efekty operacji, to konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Ma to na celu przywrócenie pełnego zakresu ruchu i kontroli mięśniowo-nerwowej. Przy tworzeniu planu rehabilitacji należy zwrócić uwagę na zmniejszenie obrzęku i likwidację bólu oraz przywrócenie czucia głębokiego i powierzchniowego, a także zwiększenie elastyczności tkanek.

Osteotomia kolana nie jest wykonywana u pacjentów w wieku powyżej 60. roku życia. Przeciwwskazanie do operacji stanowi także  nadwaga, niektóre choroby,  takie jak cukrzyca i osteoporoza, rozległe zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu kolanowego oraz choroby reumatoidalne.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję