pratia logo

pl

Otyłość kliniczna – leczenie i dieta

Otyłość kliniczna to zaawansowane stadium tej choroby cywilizacyjnej. Wyróżnić możemy 3 podstawowe rodzaje otyłości. Pierwszym z nich jest otyłość 1 stopnia, drugim otyłość kliniczna, czyli otyłość 2 stopnia, aż w końcu najbardziej niebezpieczna i zagrażająca życiu otyłość stopnia 3. Nie należy jednak bagatelizować żadnego z tych problemów, nawet jeżeli otyłość nie osiągnęła tak zaawansowanego stadium.

Otyłość kliniczna – co to?

Otyłość możemy zweryfikować samemu, obliczając swoje BMI. Korzystamy z gotowego wzoru:

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

Wynik, który otrzymamy, interpretujemy w następujący sposób:

18,5–24,9 – prawidłowa masa ciała,

25–29,9 – nadwaga,

30,0–34,9 – otyłość 1 stopnia,

35,0–39,9 – otyłość 2 stopnia (otyłość kliniczna),

40,0 i więcej – otyłość 3 stopnia (otyłość olbrzymia).

Otyłość kliniczna to nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w ilości przekraczającej potrzeby fizjologiczne organizmu i jego zdolności adaptacyjne. Jest to rodzaj otyłości, który wymaga interwencji lekarza, często współpracy dietetyka i trenera personalnego. W tym stadium mogą już pojawić się poważne schorzenia i zaburzenia pracy całego organizmu.

Otyłość kliniczna – leczenie

Leczenie otyłości zależy od jej przyczyn oraz stopnia zaawansowania. Jeżeli mamy do czynienia z otyłością 1 stopnia, najprawdopodobniej skuteczną terapią będzie zmiana nawyków żywieniowych i indywidualny plan treningowy. Otyłość kliniczna również nie musi oznaczać konieczności przeprowadzenia operacji pomniejszenia żołądka (u niektórych pacjentów się ją przeprowadza). Konsultacja z lekarzem pozwoli stwierdzić, czy otyłość nie wywołała zaburzeń w pracy organizmu, a jeżeli do nich doszło, to w jak dużym stopniu. Konieczna jest dieta i zwiększenie częstotliwości aktywności fizycznej.

Otyłość kliniczna – dieta

Dieta przy otyłości klinicznej musi być niskokaloryczna, o zmniejszonej ilości cukrów prostych i tłuszczów, a bogata w pełnowartościowe białko. Wartość kaloryczna „odchudzonych” pokarmów nie jest taka sama w przypadku każdego pacjenta. Dieta jest ustalana indywidualnie tak, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach i jednocześnie zredukować kaloryczność pokarmów.

Otyłość kliniczna to choroba i tak należy ją traktować. Bardzo trudno jest bez pomocy specjalistów przywrócić organizmowi równowagę, pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej i wyeliminować ryzyko wystąpienia towarzyszących otyłości chorób.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję