pratia logo

pl

Otyłość – objawy, skutki, leczenie

Obecnie aż 400 milionów ludzi na świecie cierpi na otyłość. Nadwaga dotyczy jeszcze większego odsetka społeczeństwa. Według danych GUS ludzi otyłych jest aż 1,6 miliarda. Nazywana chorobą cywilizacyjną, otyłość jest wciąż dużym wyzwaniem dla branży medycznej. Pomimo że styl naszego życia zmienił się na bardziej aktywny, to wciąż nie wszyscy poddają się tym trendom.

Otyłość – co to?

Otyłość na świecie uznano za chorobę ponad pół wieku temu. Należy ona do najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych. Otyłość to nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej przekraczającej potrzeby fizjologiczne organizmu człowieka. U mężczyzn otyłośćwystępuje, kiedy ich tkanka tłuszczowa wynosi 20% lub więcej całkowitej masy ciała, u kobiet granicą jest wartość 25%.

Otyłość – objawy

Oprócz tego, że dostrzegamy zmiany w naszym wyglądzie, przybieramy na wadze, to szybciej się męczymy, proste codzienne czynności kosztują nas dużo wysiłku. Otyły człowiek poci się szybciej i bardziej oraz wykazuje się bardzo małą tolerancją wysiłku fizycznego. Mogą u niego wystąpić również problemy z oddychaniem, zasypianiem i koncentracją. Otyłość w sposób wyraźny obniża jakość naszego życia.

Skutki otyłości

Konsekwencje zdrowotne otyłości powinny budzić niepokój u osób, u których otyłość nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium. Jej następstwem są: cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, bezdech senny, kamica żółciowa, zaburzenia pracy hormonów, a także nowotwory, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Otyłość – jak z nią walczyć

Przede wszystkim należy uświadomić sobie konieczność zmian. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak duży wpływ na naszą wagę ma nasz styl życia – dieta i aktywność fizyczna. Zmiana nawyków żywieniowych i uwzględnienie w swoim tygodniowym planie treningów na siłowni, biegania po parku, pływania na basenie czy innych aktywności to krok do poprawy życia. Otyłość niekiedy wymaga jednak interwencji chirurgicznej – dotyczy to najbardziej zaawansowanego stopnia choroby.

Choroby powodujące otyłość

Problem otyłości narasta u osób z niedoczynnością tarczycy, zespołem Cushinga, niedoczynnością przysadki mózgowej, nowotworami, urazami czaszki i zespołem Downa. To w tych przypadkach ryzyko otyłości jest większe i należy szczególną uwagę zwrócić na sposób odżywiania i aktywność fizyczną.

Otyłość to choroba, która ma swoje przyczyny. Związana jest z zagrożeniem zdrowia i życia oraz wymaga leczenia. Otyłość na świecie wciąż jest problemem na dużą skalę, pomimo że coraz więcej osób decyduje się na zmianę swojego stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny.

Konsultacje lekarskie

Centrum Medyczne Pratia prowadzi konsultacje lekarskie dla pacjentów z nadwagą lub otyłością, będących po zawale lub udarze.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy i dowiedz się więcej. Nasza rejestracja skontaktuje się z Tobą i poinformuje o szczegółach.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję