pratia logo

pl

Padaczka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Padaczka należy do zaburzeń neurologicznych. Jest efektem chwilowej niesprawności mózgu i objawia się tzw. napadami padaczkowymi. Drgawki i utrata przytomności to jednak nie jedyne objawy padaczki. Towarzyszą tylko jednemu rodzajowi tej choroby.

Padaczka u dzieci

Epilepsja u dzieci, ale też u dorosłych, jest chorobą, którą zaliczamy do schorzeń centralnego układu nerwowego. Cechuje się występowaniem napadów, powstających na skutek zakłóceń w komunikacji pomiędzy komórkami nerwowymi a mózgiem. Trzeba jednak mieć świadomość, że padaczka u dzieci nie jest związana z upośledzeniem umysłowym i nawet w najmniejszym stopniu nie wpływa na ich inteligencję.

Padaczka u niemowlaka

Objawy padaczki u dzieci można dostrzec już w pierwszych dniach życia. Niestety, padaczka dotyka także niemowlęta. Padaczka u niemowlaka występuje w przypadku skomplikowanych porodów, infekcji matki podczas ciąży, krwotoków, ale również może wywoływać ją czynnik genetyczny. Objawy padaczki u niemowlaka to m.in. drgawki, problemy ze snem, lęki senne, skurcze mięśni czy bezustanne mruganie.

Padaczka u dzieci – przyczyny

Przyczyny epilepsji u dzieci związane są z nieprawidłowościami w pracy mózgu. Może ona wystąpić w wyniku zapalenia i urazów mózgu, zapalenia opon mózgowych, udarów, ostrego niedotlenienia mózgu, zaburzeń chromosomalnych i wad naczyń krwionośnych.

Objawy padaczki u dzieci

Padaczka dziecięca objawia się w bardzo różny sposób. W związku z tym wyróżniono jej kilka rodzajów. Do najczęściej spotykanych objawów zaliczamy skurcze twarzy i całego ciała, drżenie kończyn, szczękościsk, ślinotok i zaburzenia świadomości. Objawy padaczki u dzieci można niekiedy odczytać nieprawidłowo, utożsamiając je z objawami innych chorób. Może być to nagła utrata przytomności i świadomości, problemy z koncentracją i nauką oraz płaczliwość.

Padaczka u dzieci – pierwsze objawy

Epilepsja u dzieci często związana jest z objawami, które sygnalizują ataki, takie jak nagły krzyk, czerwienienie się dziecka i niepokój. Ponadto szczególnie na początku występują wspomniane już kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi.

Leczenie padaczki u dzieci

W leczeniu stosuje się specjalne leki, zapobiegające występowaniu ataków. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak senność, zmęczenie i częste wahania nastroju. Bardzo ważną rolę w leczeniu padaczki odgrywa dieta, która powinna być uboga w białko i węglowodany. W skrajnych przypadkach konieczne jest wszczepienie symulatora nerwu błędnego lub usunięcie części mózgu odpowiadającej za ataki padaczki.

Padaczka u dzieci – rodzaje

Padaczka pojawia się przy uszkodzeniu części mózgu, nie zawsze jednak tej samej części. Wyróżniamy:

  • Napady częściowe, które mogą się rozwijać i doprowadzić do klinicznego napadu padaczki wtórnie uogólnionego
  • Napady uogólnione, czyli napady nieświadomości, związane z krótkim i nagłym zrywaniem mięśni, napady toniczne i atoniczne – gwałtowna utrata napięcia mięśniowego
  • Napady wtórnie uogólnione, które swój początek mają w symptomach ogniskowych.

Czy padaczka u dzieci jest wyleczalna?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Padaczka jest chorobą, której objawy nierzadko ustają w trakcie leczenia. Jeżeli wyniki badań są dobre, lekarstwa w porozumieniu z lekarzem można odstawić. Warto jednak wiedzieć, że napady mogą powracać.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję