pratia logo

pl

Pneumokoki – objawy, co wywołują, jak wykryć i leczyć

Pneumokoki to bakterie, które wywołują wiele chorób. Aby się przed nimi ustrzec, konieczne jest szczepienie na pneumokoki, które jest coraz powszechniej stosowane, szczególnie u dzieci. Pneumokoki określamy również jako Streptococcus pneumoniae.

Pneumokoki – co to?

Pneumokoki to dwoinka zapalenia płuc. Są to bakterie należące do paciorkowców i wyróżniają się zdolnością do wytwarzania otoczki, która składa się z wielocukrów różnego rodzaju. Dzięki temu układ immunologiczny nie jest w stanie się bronić, a duże zróżnicowanie szczepów umożliwia ponowny atak.

Pneumokoki – objawy

Pneumokoki u dorosłych i u dzieci wywołują podobne objawy. Do tych najczęściej występujących należą zapalenie zatok, ucha środkowego, szpiku i kości oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Tak duże spektrum dolegliwości powoduje, że objawy u pacjentów są różne. Zawsze jednak mamy do czynienia z osłabieniem organizmu.

Streptococcus pneumoniae w nosie

Częstym zjawiskiem są pneumokoki w nosie u dziecka. Objawia się to nawracającym katarem uciążliwym dla malucha. Początkowo mogą nie dawać sygnału, jednak wraz z dłuższym pobytem w drogach oddechowych zaczynają być coraz bardziej uciążliwe.

Co wywołują pneumokoki?

Pneumokoki wywołują wiele chorób. Atakują przede wszystkim drogi oddechowe, przez co rozwija się zapalenie płuc i zatok. Nierzadko Streptococcus pneumoniae są przyczyną zapalenia ucha środkowego, opon mózgowo-rdzeniowych, otrzewnej i stawów, a nawet sepsy.

Pneumokoki – jak można się zarazić

Można się nimi zarazić drogą kropelkową, czyli np. kiedy chory kicha lub kaszle. Rzadziej dochodzi do zarażenia przez bezpośredni kontakt z bakteriami, kiedy dotykamy przedmiotów zanieczyszczonych zakażoną wydzieliną.

Pneumokoki – jak wykryć

Aby wykryć pneumokoki, konieczne jest przeprowadzenie badania bakteriologicznego. Mogą być one wyhodowane z wydzieliny z dolnych dróg oddechowych, krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Dzięki często wykonywanym badaniom możliwe jest wykrycie nosicielstwa pneumokoków.

Pneumokoki – leczenie

Jak zniszczyć pneumokoki? Leczenie odbywa się z wykorzystaniem antybiotyków. Wśród nich są pochodne penicylin, cefalosporyny, makrolidy oraz fluorochinolony. Coraz częściej jednak występują szczepy tych bakterii, które są odporne na działanie antybiotyków. To znacznie utrudnia leczenie, dlatego tak dużą uwagę zwraca się na szczepienie przeciw pneumokokom, przede wszystkim u małych dzieci.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję