pratia logo

pl

POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – objawy, leczenie, rehabilitacja i rokowanie

W Polsce z POCHP zmaga się aż 10% osób po 30. roku życia. Choroba dotyka w podobnym stopniu zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz charakteryzuje się trudnościami w przepływie powietrza przez drogi oddechowe.

POCHP – co to jest?

Obturacyjna choroba płuc objawia się wyraźnym zmniejszeniem przepływu przez drogi oddechowe. Przy chorobie występują także nieprawidłowe odpowiedzi zapalne płuc na gazy i szkodliwe pyły. Jest to choroba, która zajmuje 4. miejsce na liście schorzeń skutkujących zgonem pacjenta.

POCHP – rozpoznanie

W celu rozpoznania choroby wykonuje się spirometrię, która ma zarówno potwierdzić przypuszczenia lekarza, jak też pomóc w ocenie progresji POCHP. Dzięki niej możliwe jest stwierdzenie, jak bardzo zwężone są drogi oddechowe i czy zmiany są odwracalne.

POCHP – objawy

Choroby płuc to często choroby palaczy. Tak właśnie jest w przypadku POCHP. Do objawów schorzenia zaliczamy przede wszystkim uciążliwy kaszel, ucisk w klatce piersiowej, duszności występujące po wysiłku fizycznym oraz świszczący oddech. Trzeba pamiętać, że ich nasilenie i częstotliwość występowania zależą od stadium zaawansowania choroby, dlatego u każdego mogą być one inne.

POCHP – leczenie

Obturacyjna choroba płuc podlega leczeniu farmakologicznemu. Chory przyjmuje zalecone przez lekarza leki, wśród których są m.in. glikokortykosteroidy, inhibitory fosfodiesterazy i leki przeciwcholinergiczne. Choroby płuc nie zwalniają pacjenta z aktywności fizycznej, a wymuszają na nim wzmożony wysiłek. To bardzo ważny element leczenia, który wspomaga pracę organizmu.

Obturacyjna choroba płuc – leczenie naturalne

Obok leczenia farmakologicznego zaleca się często stosowanie środków naturalnych, jakimi są zioła. Obturacyjna choroba płuc to przede wszystkim kaszel, duszności i ucisk w klatce piersiowej, dlatego dobrze sprawdzą się takie zioła, jak rumianek, lipa, sosna zwyczajna i lukrecja. Leczenie można ponadto uzupełnić o aloes i jeżówkę purpurową, które wspomagają pracę układu immunologicznego.

POCHP – rehabilitacja

Rehabilitacja przy POCHP obejmuje ćwiczenia oddechowe – wdechy i wydechy, ćwiczenia na ergometrze, a także masaże zwiększające ukrwienie skóry i tkanki podskórnej.

POCHP – rokowania

POCHP nie można wyleczyć całkowicie, a jedynie ograniczyć rozwój choroby i złagodzić jej objawy. Przy rokowaniach trzeba uwzględnić zaangażowanie pacjenta. Powinien on rzucić palenie, a niekiedy nawet zmienić miejsce pracy.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję