pratia logo

pl

Profilaktyka raka piersi – na czym polega, badania

Nowotwór piersi w Polsce stanowi co roku przyczynę śmierci pięciu tysięcy kobiet. Z tego względu profilaktyka chorób nowotworowych piersi jest niezwykle istotna, gdyż odpowiednio wcześnie wykryty rak gruczołu piersiowego zwiększa szanse na podjęcie skutecznego leczenia. Jakie zatem badania wykonywać by kontrolować stan swojego zdrowia?

 

Profilaktyka raka gruczołu piersiowego – na czym polega?

Profilaktyka raka piersi ma na celu jego wczesną diagnozę, która możliwa jest poprzez regularne badania i polega na wykryciu niepokojących zmian w postaci przebarwień, zgrubień, nierówności. Rozpoznanie zmian nowotworowych osiągalne jest przez samobadanie, badanie lekarskie, sonommamografię, mammografię, a także biopsję zmiany. Badania te umożliwiają wczesne wykrycie komórek rakowych sutka, gruczolakoraka i guza.

 

Samobadanie piersi – badanie palpacyjne

Samobadanie i samokontrola zdrowia stanowi kluczowy element w profilaktyce raka gruczołu piersiowego. Samobadanie piersi opiera się na ich dotyku i oglądaniu. Badanie to powinna wykonywać każda kobieta powyżej 20. roku życia. Poprzez oglądanie gruczołów piersiowych można wykryć niewielkie zmiany, gdyż poprzez samobadanie zna się doskonale ich strukturę. Badanie palpacyjne skóry wykonywane powinno być raz w miesiącu (najlepiej po miesiączce). Kobiety po menopauzie mogą wykonywać samobadanie w dowolnym dniu miesiąca. Działania te mają na celu wykrycie wszelkich ewentualnych przebarwień, zgrubień, nierówności czy niepokojących wgłębień. Każda zmiana powinna być niezwłocznie zgłoszona lekarzowi interniście lub ginekologowi.

 

Profilaktyka raka piersi – badanie u lekarza

Badania lekarskie są uzupełnieniem metody samokontroli. Doświadczenie lekarskie stanowi tu kluczowy element, gdyż jego praktyka umożliwia wykrycie niezauważonych zmian przez kobietę i zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych na raka.

 

Sonomammografia – badanie profilaktyczne raka piersi u młodych kobiet

Sonomammografia jest niczym innym jak badaniem USG piersi, które wykorzystywane jest w badaniach przesiewowych. Ultrasonografia jest wskazana jako element pogłębionej diagnostyki wyczuwalnego guzka, stwardnienia lub bólu piersi. Badanie to stanowi uzupełnienie pogłębionej diagnostyki zmian, które wykryte były podczas mammografii oraz wykonywane jest profilaktycznie u kobiet powyżej 30. roku życia. Ultrasonografia jest niezwykle znacząca w ocenie piersi, które charakteryzuje duża gęstość gruczołowa. Badania sonomammograficzne są łatwe, szybkie i nieinwazyjne, a dodatkowo dokładne i skuteczne.

 

Profilaktyka raka piersi po 40. roku życia – mammografia

Badania mammograficzne (radiologiczne) stanowią podstawową i najbardziej popularną metodę w diagnostyce raka piersi.

Od którego roku życia i co ile lat wykonywać mammografię? Badania przeznaczone są głównie dla kobiet, które przekroczyły wiek 35-40 lat. Kobiety do 50. roku życia powinny wykonywać mammografię co dwa lata, starsze – co roku.

Na czym polega badanie? Pierś umieszczana jest na metalowej płytce i przyciskana przez plastikowe płytki, po czym prześwietlana jest przez promienie rentgenowskie. Wynikiem screeningu mammograficznego są zdjęcia, które pokazują struktury sutka i ewentualne zmiany nowotworowe, które interpretuje i opisuje radiolog. Badanie nie wymaga przygotowań, może być wykonane prywatnie lub na NFZ.

 

Profilaktyczne badanie piersi a biopsja

Niekiedy profilaktyczne badania piersi pogłębione są o biopsję cienkoigłową, która polega na pobieraniu materiału do badania histopatologicznego. Badanie przeprowadzane jest w momencie istniejącego guzka w jednej lub w obu piersiach. Zabieg nie trwa długo, jest bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję