pratia logo

pl

Przewlekły kaszel u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie

Przewlekły kaszel potrafi bardzo utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Jest to jednak reakcja obronna organizmu człowieka, dzięki któremu możliwe jest skuteczne oczyszczenie dróg oddechowych. Męczący kaszel, który trwa minimum 8 tygodni, wymaga konsultacji ze specjalistą i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Przewlekły kaszel u dziecka

Długo utrzymujący się kaszel u dziecka stanowi powód do niepokoju. Kaszel, który jest męczący, utrudnia maluchowi codzienną zabawę i naukę, jest przyczyną jego nie najlepszego samopoczucia. Przewlekły kaszel u dziecka to dolegliwość, która może mieć przyczynę w infekcji górnych dróg oddechowych, alergicznym i niealergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, przewlekłego zapalenia oskrzeli, a także wad układu oddechowego.

Przewlekły kaszel u dziecka – jakie badania?

Ciągły kaszel u dziecka wymusza na rodzicach specjalistyczną konsultacje. Podstawowymi badaniami wykonywanymi przez lekarza są rentgen klatki piersiowej, spirometria z próbą odwracalności i ocena laryngologiczna.

Przewlekły kaszel u dorosłych

Uporczywy długotrwały kaszel występuje także u osób dorosłych. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni również wymaga konsultacji lekarza. Nierzadko jest on bagatelizowany, a warto wiedzieć, że może być przyczyną poważnych chorób, jak np. rak węzłów chłonnych lub nowotwór przełyku.

Przewlekły kaszel – przyczyny

Długo utrzymujący się kaszel bardzo często ma swoje przyczyny w astmie. Jest to choroba pojawiająca się i następnie rozwijająca na skutek zanieczyszczonego powietrza, alergenów i dymu tytoniowego. Do innych przyczyn przewlekłego kaszlu należą: choroby układu krążenia, przerost migdałka gardłowego, rozedma płuc i mukowiscydoza.

Przewlekły kaszel – jak leczyć?

Przewlekły kaszel leczymy najczęściej lekami o działaniu ośrodkowym i obwodowym. Metoda leczenia bywa jednak uzależniona od przyczyn dolegliwości. W przypadku alergii, konieczne jest leczenie nie tylko kaszlu, ale też złagodzenie dolegliwości alergicznych.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję