pratia logo

pl

Przyczyny otyłości – psychologiczne, genetyczne, hormonalne

Otyłość ma wiele przyczyn. Może być wywołana czynnikami psychologicznymi, jak również uwarunkowana genetycznie. W większości przypadków jest jednak kojarzona z nieodpowiednią dietą i brakiem ruchu. Człowiek otyły nie zawsze ma też świadomość, na jakie choroby związane z otyłością jest narażony.

Otyłość – czym jest?

Kiedyś symbol dostatku, dzisiaj zaniedbania – otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Problem dotyczy osób w każdym wieku. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest nasilenie się go u dzieci i młodzieży. Coraz więcej dzieci waży za dużo.

Otyłość to według fachowej terminologii zaburzenia homeostazy przemiany energetycznej. Ich przyczyną jest nadmierna podaż energii obecnej w pożywieniu w stosunku do potrzeb organizmu. Nadwaga i otyłość to problemy, które można zdiagnozować, przynajmniej w pewnym stopniu, samodzielnie. Należy obliczyć swoje BMI, a następnie jego wartość odpowiednio zinterpretować:

18,5–24,9 – prawidłowa masa ciała,

powyżej 25 – nadwaga,

powyżej 30 – otyłość.

Choroby związane z otyłością

Konsekwencje otyłości mogą być tragiczne w skutkach. Prowadzi ona do wielu chorób, a w niektórych przypadkach jest też przyczyną śmierci. Najczęściej otyłość wywołuje choroby układu sercowo-naczyniowego. Może wystąpić miażdżyca i zwiększa się ryzyko zawału serca. Ludzie otyli zmagają się też z cukrzycą typu 2., chorobami zwyrodnieniowymi kości, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu oddechowego, ale również z nowotworami złośliwymi.

Psychologiczne przyczyny otyłości

Psychologiczne przyczyny otyłości to problem pojawiający się stosunkowo często. W takim przypadku leczenie jest bardzo trudne, a współpraca z chorym niekiedy wymaga dużej cierpliwości i zachowawczości. Takie osoby mają obniżoną samoocenę, zastępują jedzeniem ważne potrzeby emocjonalne, a nawet są uzależnione od jedzenia – jedzą zawsze, kiedy towarzyszy im smutek, stres i niepokój.

Genetyczne uwarunkowania otyłości

Skłonność do otyłości i nadwagi może być również przekazywana z pokolenia na pokolenie. Za otyłośćodpowiedzialnych jest aż 100 genów, a więc zapobieganie jej wystąpieniu w przypadku genetycznego dziedziczenia jest szczególnie trudne.

Otyłość a hormony

Przyczyny nadwagi i otyłości są związane także z hormonami. Wśród nich jest zespół Cushinga – organizm wydziela za dużo kortyzolu, który wywołuje chęć i potrzebę jedzenia. Jeżeli przyrost masy ciała jest szczególnie duży, to otyłość uwarunkowana zaburzeniami hormonalnymi może doprowadzić do wystąpienia niedoczynności tarczycy.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję