pratia logo

pl

Rak jelita grubego – przyczyny objawy, leczenie, przerzuty

Jednym z najczęściej występujących nowotworów jest rak jelita grubego. To typowy przykład nowotworu złośliwego. Pierwsze objawy są często podobne do tych sygnalizujących pęcherzyk żółciowy bądź też chorobę wrzodową. Wczesna profilaktyka może jednak skutecznie zapobiec rozwojowi choroby.

Rak jelita grubego – przyczyny

Nowotwór jelita występuje z wielu przyczyn. Jest wynikiem podziału oraz powielania materiału genetycznego. Jego rozwojowi może być winna dieta bogata w czerwone mięso i uboga w owoce i warzywa. Problemy z jelitem grubym mają ponadto osoby spożywające niedostateczną ilość błonnika.

Rak jelita grubego dotyka najczęściej osoby w wieku starszym, w większości przypadków jest to choroba diagnozowana po 50. roku życia. Co więcej,  ryzyko zachorowania jest większe u osób otyłych, a także mniej aktywnych fizycznie. Problem potęguje palenie tytoniu i spożywanie dużej ilości alkoholu.

Rak jelita grubego – objawy

Rak jelita objawia się niepokojącymi dolegliwościami utrzymującymi się przez dłuższy czas. Na chory jelita wskazywać mogą zaparcia, co jest następstwem zmniejszania się światła jelita, co w zaawansowanym stadium prowadzi do zupełnej niedrożności. Inne oznaki raka jelita grubego to przewlekłe biegunki, zaburzenia w wypróżnianiu, bóle dolnych części brzucha, a także krwawienie z odbytu.

Rak jelita grubego – leczenie

Nowotwór dolnego odcinka jelita grubego leczy się z wykorzystaniem terapii skojarzeniowej. Zmiany zostają napromieniowane, a następnie zoperowane. Przy nowotworze odbytu stosuje się radioterapię i chemioterapię. Nowotwór jelita leczony jest również z wykorzystaniem leków nowej generacji, których działanie opiera się na opóźnieniu powstawania kolejnych chorych komórek.

Rak jelita grubego – rokowania

Wcześnie zdiagnozowany rak jelita grubego i odpowiednio podjęte kroki w kierunku leczenia dają większe szansę na opóźnienie rozwoju choroby. Kluczowe znaczenie ma więc czas, który w tym przypadku jest bardzo cenny. Rozsiana forma choroby związana jest jednak z licznymi przerzutami, a szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie.

Rak jelita grubego – przerzuty

Najtrudniejszy w wyleczeniu jest nowotwór jelita grubego z odległymi przerzutami. Dotyczą one narządów poza obszarem jamy brzusznej. Obecnie w 10% możliwe jest wydłużenie życia pacjenta o 2 lata. Nowotwór jelita grubego może dawać przerzuty m.in. do płuc, kości, a niekiedy również do mózgu. Jednak najczęstszym przerzutem jest wątroba. Możliwe jest wtedy wykonanie zabiegu radioembolizacji. 

Czynniki ryzyka raka jelita grubego

Na nowotwór jelita grubego częściej chorują osoby zmagające się z innymi dolegliwościami, jak choroba Crohna, inne choroby jelita grubego, a także nowotwory innych narządów, takie jak trzustka czy jajniki. Niebezpieczne czynniki ryzyka raka jelita grubego to również zanieczyszczone powietrze, nieprawidłowa dieta oraz wiek.

Czy rak jelita grubego jest dziedziczny?

Rak jelita grubego jest dziedziczny. Występowanie tej choroby w rodzinie jest jednym z czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Nie jest to reguła, jednak warto jest w takim przypadku wykonać profilaktyczne badania.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję