pratia logo

pl

Rak pęcherza moczowego – objawy, leczenie, rokowania i przerzuty

Największe ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego występuje u mężczyzn i u osób po 40. roku życia. U 50–70% pacjentów rak pęcherza moczowego wywołuje możliwe do usunięcia nawroty. Rak inwazyjny występuje u 30% pacjentów, a połowa z nich przeżywa więcej niż 3 lata.

Rak pęcherza moczowego występuje w większości przypadków u osób palących papierosy – nikotyna zwiększa ryzyko zachorowania nawet sześciokrotnie! Przyczyną choroby mogą być też: kontakt z substancjami chemicznymi, wczesna menopauza, cukrzyca, leczenie chemioterapią w przeszłości i choroby pasożytnicze pęcherza moczowego. Nowotwór pęcherza moczowego nie zawsze jednak występuje u osób, które spełniają powyższe warunki. Niekiedy stwierdzenie przyczyny jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

Rak pęcherza moczowego

Nowotwór pęcherza atakuje rocznie ok. 6000 osób – tak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów. Ta choroba uplasowała się na 5. miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów spowodowanych przez nowotwory u mężczyzn. U kobiet rak pęcherza moczowego występuje czterokrotnie rzadziej.

Rak pęcherza moczowego – objawy

Do objawów wskazujących na nowotwór pęcherza zaliczamy przede wszystkim obecność krwi w moczu. Krwawienie może występować rzadko i nie wywołuje bólu. Ponadto chorobie towarzyszy częste oddawanie moczu, ból przy oddawaniu moczu i uczucie parcia na pęcherz.

Rak pęcherza moczowego – leczenie

To, jakie leczenie zaleci lekarz, zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeżeli został on wykryty stosunkowo wcześnie – możliwe jest usunięcie raka. Stosuje się chemioterapię, a w niektórych przypadkach wystarczają regularne kontrole.

Usunięcie pęcherza moczowego

W zaawansowanym stadium konieczne okazuje się usunięcie pęcherza. Dotyczy to przypadków, kiedy rak pęcherza moczowego jest inwazyjny. Pacjenta poddaje się wtedy operacji usunięcia całego pęcherza lub jego części. W leczeniu wykorzystywana jest również radioterapia.

Rak pęcherza moczowego – rokowanie

Rak pęcherza to choroba bardzo poważna i wymagająca natychmiastowego leczenia po jej zdiagnozowaniu. Od chwili rozpoznania mniej niż połowa pacjentów przeżywa 5 lat. Bardzo dużo zależy od stadium, w którym choroba została zdiagnozowana, a także od zaangażowania pacjenta w leczenie.

Rak pęcherza moczowego – przerzuty

Przerzuty mogą wystąpić w przypadku inwazyjnego nowotworu pęcherza. Jednak tylko w 5%, w chwili diagnozy, stwierdza się, że wystąpiły przerzuty do innych tkanek i narządów. Najczęściej obejmują one węzły chłonne, kości, wątrobę i płuca.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję