pratia logo

pl

Rak piersi – objawy, leczenie, przerzuty

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi. Według danych GUS dotyczy on 21,9% wszystkich kobiet chorych na nowotwory w Polsce. Prawie połowę diagnozuje się u pań w wieku 50-69 lat. Choroba jednak dotyczy nie tylko osób płci żeńskiej. Rak sutka dotyka również mężczyzn.

Rak sutka – objawy

Początki choroby przebiegają bezobjawowo. Nowotwór sutka związany jest z występowaniem bezbolesnych twardych guzków w obrębie tkanki gruczołowej, które wraz upływem czasu się powiększają. Rak piersi w zaawansowanym stadium objawia się ponadto wciąganiem brodawki sutkowej, wyciekami z brodawki, obrzękiem i asymetrią piersi.

Guzki na sutkach

Guzki piersiowe to zmiany, które powinny zmotywować kobiety do badania piersi. Jakiekolwiek zmiany, jak np. wypryski, zaczerwienienia, nadwrażliwość i guzki na piersiach mogą, ale nie muszą zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Warto wykonać odpowiednie badanie, by móc wyeliminować bądź też potwierdzić ewentualny nowotwór sutka.

Torbiele w piersiach – czy to rak?

Okrągły guz, który przesuwamy dłonią to najczęściej torbiel. Pojawia się zazwyczaj w okresie około- i pomenopauzalnym. Tego rodzaju zmiany są zmianami nowotworowymi, ale zalicza się je jednocześnie do rozrostów łagodnych. Objawy są słabo nasilone, nie obserwuje się przerzutów i nie powodują ucisku na nerwy. Torbiel zwiększa jednak ryzyko wystąpienia raka piersi, szczególnie jeśli jest nieleczona przez długi czas.

Rak sutka u mężczyzn

Rak sutka u mężczyzn jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ w większości przypadków kończy się śmiercią chorego. Jest to spowodowane przekonaniem panów, że rak piersi dotyka tylko kobiety, dlatego w ich przypadku zgrubienia w piersiach są nierzadko bagatelizowane, natomiast choroba zostaje zdiagnozowana w zaawansowanym stadium. Przyczyną jej wystąpienia u panów jest działanie estrogenów i obniżenie się stężenia testosteronu.

Rak sutka – leczenie

Nowotworowe choroby sutka leczy się chirurgicznie. Jeżeli rak piersi zostanie zdiagnozowany w początkowej fazie rozwoju, to podczas operacji pierś nie zostaje naruszona. Natomiast w przypadku kiedy rak jest w zaawansowanym stadium, konieczne okazuje się usunięcie piersi. Bardzo często operację poprzedza kilkumiesięczna chemioterapia.

Rak sutka – przerzuty

Komórki rakowe w piersiach są szczególnie niebezpieczne, ponieważ jest to często związane z niszczeniem okolicznych tkanek. Rozrastają się i tkanka nowotworowa wywołuje przerzuty. Proces ten rozpoczyna się od wnikania komórek rakowych do światła naczyń. Następnie wydostają się one z przestrzeni wewnątrznaczyniowej i rozprzestrzeniają po innych narządach. Rak piersi atakuje ściany macicy, skórę, kości, węzły chłonne, a nawet mózg.

Rodzaje raka piesi

Wyróżnić możemy następujące rodzaje raka piersi:

  • Rak wewnątrzzrazikowy
  • Rak wewnątrzprzewodowy
  • Rak rdzeniasty
  • Rak zapalny
  • Rak cewkowaty
  • Rak koloidowy

Najczęściej występującym jest rak piersi wewnątrzzrazikowy. Dotyczy on ok. 15% przypadków.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję