pratia logo

pl

Rak płuc – przyczyny, objawy, leczenie

Nowotwór płuc pojawia się nierzadko bez żadnego ostrzeżenia. Należy do najgorzej rokujących nowotworów. Możliwe jest jednak jego wyleczenie, ale tylko wówczas,  kiedy pacjent podejmie się leczenia stosunkowo wcześnie –  w początkowej fazie rozwoju.

Jak rozpoznać raka płuc?

Diagnostyka raka płuc jest w początkowym stadium trudna. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych niepokojących objawów, szczególnie jeżeli występują równocześnie. Należą do nich: długotrwały kaszel, duszność, odksztuszana wydzielina z krwią, chrypka, szybka oraz niekontrolowana utrata wagi, a także ból w klatce piersiowej.

Rak płuc – przyczyny

Rak płuc występuje najczęściej u osób palących. Ponadto ryzyko zachorowania jest większe u tych, którzy często wdychają dym papierosowy. Innymi przyczynami choroby są: przewlekła obturacyjna choroba płuc, oddziaływanie szkodliwych substancji obecnych w powietrzu, spaliny samochodowe i smog. Choroby płuc mają ponadto uwarunkowania genetyczne.

Rak płuc – czy jest dziedziczny?

Rak płuc dotyka najczęściej osoby palące. Ale zdarza się, że nawet te, które są przeciwnikami papierosów, muszą zmagać się z tą ciężką chorobą. Nowotwór płuc zgodnie z wynikami badań genetyków może być następstwem zmutowanego genu. Jego obecność zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nawet o 30%.

Rak płuc – objawy

Do objawów, które sygnalizują choroby płuc, zaliczamy:

  • Uciążliwy kaszel
  • Duszności
  • Chrypka
  • Osłabienie organizmu
  • Świszczący oddech
  • Zmniejszony apetyt
  • Wydzielina z krwią
  • Nocne poty
  • Kłucie w klatce piersiowej

Plamy na płucach

Diagnostyka raka płuc rozpoczyna się od wykonania badania rentgenowskiego. Na zdjęciu nierzadko widoczne są plamki, które mogą, ale nie muszą sygnalizować występowanie nowotworu. W takim przypadku niezwykle ważna jest precyzyjna ocena specjalisty i uwzględnienie objawów pacjenta, a także wykonanie innych badań.

Kłucie w płucach

Kłucie w płucach jest jednym z objawów nowotworu, ale nie jest podstawą do stwierdzenia jego występowania. Nie należy go lekceważyć, ponieważ może on świadczyć o uszkodzeniu żeber, nerwicy i chorobach serca. Jeżeli jednocześnie występują inne objawy nowotworu płuc, może być to wyraźny powód do niepokoju.

Rak płuc – leczenie

To, w jaki sposób leczony jest rak płuc, zależy od stadium jego zaawansowania, rozległości i rodzaju nowotworu. Zajęty przez raka, płat płuca, w przypadku wczesnego wykrycia choroby, jest usuwany. Możliwe jest także zastosowanie wcześniej chemioterapii. Zdarza się jednak, że pacjent nie kwalifikuje się do operacji, wówczas lekarz stosuje leczenie zachowawcze.

Rak płuc – rokowania

Jeżeli mamy do czynienia z rakiem drobnokomórkowym, czas przeżycia wynosi do 8 miesięcy. Pacjenci poddający radioterapii i chemioterapii mogą przeżyć dłużej, do 2 lat. W przypadku raka niedrobnokórkowego, szacuje się, iż średnio chorzy przeżywają do 5 lat, jednak jest to uzależnione od stadium zaawansowania choroby.

Rak płuc – przerzuty

Leczenie raka płuc z przerzutami jest znacznie trudniejsze, występowanie nacieków na innych tkankach powoduje, że długość życia jest znacznie krótsza. Rak płuc przerzuty stosunkowo często daje do mózgu. Zdarza się jednak, że atakuje tarczycę, serce lub kości.

Rak drobnokomórkowy

Rak drobnokomórkowy występuje u jednego na pięciu pacjentów z nowotworem płuc. Rozwija się najczęściej u palaczy i biernych palaczy. Towarzyszą mu przerzuty do węzłów chłonnych, a także innych narządów organizmu człowieka.  

Jak długo rozwija się rak płuc?

Rak płuc nazywany jest cichym zabójca. Nierzadko jego początkowe stadia nie dają jednoznacznych objawów. Lekarze są jednak zgodni, że rozwija się on bardzo szybko. W niektórych przypadkach jest to kilka miesięcy, z kolei są pacjenci, u których rozwój nowotworu to kwestia kilku dni.

Ostatnie stadium raka płuc

Możemy wyróżnić 4 stadia raka płuc. Wykrycie nowotworu w pierwszym i drugim stadium wyraźnie zwiększa szansę na skuteczność leczenia oraz wydłużenie życia pacjenta. Ostatnim stadium jest rak płuc z przerzutami do innych narządów. W jego przypadku na przeżycie 5 lat ma szansę jedynie 1% pacjentów.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję