pratia logo

pl

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy, przyczyny, leczenie

Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, a problem dotyka bardzo duży odsetek współczesnego społeczeństwa. Skuteczność leczenia warunkuje szybkość jego podjęcia i reakcja już na pierwsze objawy choroby, w początkowym stadium. W przeciwnym razie pacjent nie tylko będzie zmagał się z bólem, a leczenie będzie trudniejsze, ale również jego sprawność będzie znacząco ograniczona.

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy  

Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów? Objawów, które wskazują na tę chorobę jest wiele:

  • Sztywność i ból stawów, najbardziej uciążliwe rano, po przebudzeniu
  • Bolesny ucisk w dłoniach
  • Obrzęki wynikające z rozrostu błony maziowej
  • Powikłania po miażdżycy
  • Guzki reumatoidalne
  • Suchość wywołana zapaleniem spojówek

Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny 

Reumatoidalne zapalenie stawów wywołane jest nieznanym czynnikiem stymulującym błonę maziową, która wyściela stawy, do zapalnej odpowiedzi. Powiększa się i dochodzi do niszczenia przylegających do niej struktur, którymi są kości, stawy, ścięgna i więzadła. Zapalenie reumatoidalne pojawia się najprawdopodobniej na skutek współistnienia kilku czynników. RZS może być chorobą dziedziczną, często dotyka osoby, których krewni również zmagają się z tą chorobą. Ponadto, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest następstwem problemów z funkcjonowaniem układu odpornościowego. Według statystyk, to kobiety chorują 3 razy częściej, ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów zwiększa też palenie papierosów.

Reumatoidalne zapalenie stawów – badania

Diagnostyka choroby obejmuje analizę występujących objawów oraz przeprowadzonych badań laboratoryjnych i obrazowych. Zapalenie stawów rozpoznaje się po przeprowadzeniu takich badań, jak: badanie krwi, moczu i płynu stawowego.

RZS – leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów leczy się długo, natomiast cały proces dostosowany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Stosowane są leki łagodzące objawy i hamujące proces niszczenia stawów. Zalecane jest również leczenie punktowe – endoproteza, punkcja, usztywnienie stawu i likwidacja zmiany na błonach śluzowych. Wskazana jest ponadto rehabilitacja oraz ruch. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest również przedmiotem intensywnych badań klinicznych, aby poprawić jakość życia pacjentów z RZS.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję