pratia logo

pl

Spondyloartropatia – jak leczyć?

Obrzęk, zaczerwienienie, ból – to objawy towarzyszące spondyloartropatii, chorobie, która charakteryzuje się jednoczesnym zapaleniem stawów kręgosłupa i stawów kończyn górnych. To przewlekła, postępująca choroba tkanki łącznej, której skutkiem jest stopniowe usztywnianie stawów oraz więzadeł międzykręgowych. W skrócie nazywana jest ZZSK oraz znana pod inną nazwą – chorobą Bechterewa.

Spondyloartropatia zapalna – objawy

Spondyloartropatia zapalna dotyka częściej mężczyzn w wieku młodym i średnim. Początkowemu stadium choroby nie towarzyszą uciążliwe objawy, jednak wraz z jej rozwojem dochodzi do ich nasilania, co skutkuje bardzo często ograniczeniami ruchowymi. Spondyloartropatia objawia się bólem stawów nasilającym się rano i wieczorem, szczególnie w okolicy lędźwiowej, może promieniować także na pośladki. Towarzyszy temu poranna sztywność kręgosłupa, spadek masy ciała, stany podgorączkowe, a także zmniejszony apetyt.

Ból, który wywołuje zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, przyczynia się do ograniczenia ruchowego, a więc wraz z rozwojem choroby zmniejsza się aktywność fizyczna chorego, a także narastają problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

Spondyloartropatia seronegatywna – łuszczycowe zapalenie stawów

Seronegatywne zapalenie stawów pojawia się również u pacjentów z łuszczycą. Jest to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, które rozpoczyna się między 30. a 55. rokiem życia. U chorych dochodzi bardzo często do stanów zapalnych kości nadgarstka. Objawami może być zapalenie ścięgien Achillesa. Zdarza się również, że usztywnieniem objęte zostają odcinki: szyjny, piersiowy i lędźwiowy.

Spondyloartropatia – leczenie     

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa wymaga od chorego podjęcia się rehabilitacji, a także stosowania odpowiednich leków, zwalczających stan zapalny kręgosłupa oraz hamujących jego rozwój. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także leki modyfikujące przebieg choroby. Rehabilitacja ma na celu utrzymanie sprawności ruchowej pacjenta. Warto również wspomnieć o programach badań klinicznych, które prowadzone są w zakresie leczenia spondyloartropatii.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję