pratia logo

pl

Szczepionka na pneumokoki – szczepić czy nie?

Pneumokoki są chorobotwórczymi bakteriami, które wywołują m.in. zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę. Szczepienie na pneumokoki zalecane jest przede wszystkim dzieciom, jednakże istnieją także szczepionki, które podaje się osobom po 65. roku życia.

Szczepionka na pneumokoki

Szczepionka na pneumokoki jest obecnie najskuteczniejszą metodą ochrony przed tymi bakteriami. Trzeba jednak mieć świadomość, że jej wykonanie nie eliminuje całkowicie ryzyka ich rozwoju. Jest to spowodowane tym, że obecnie możemy wyróżnić wiele typów pneumokoków; szczepienie zapewnia ochronę przed tymi najbardziej niebezpiecznymi.

Pneumokoki – szczepić czy nie

Pneumokoki mogą być wszędzie, a więc ryzyko zarażenia nimi jest duże. Szczególnie młody organizm jest mało odporny na ich działanie. Ochronę przed nimi zapewnić może tylko szczepienie przeciw pneumokokom. Wykorzystuje się w nim wielocukry wybranych szczepów bakterii, które najczęściej są przyczyną zakażenia.

Szczepienie pneumokoki – powikłania

Po szczepieniu bardzo rzadko występują skutki uboczne. W niektórych przypadkach może pojawić się zaczerwienienie w miejscu, w którym szczepionka została podana, gorączka, reakcja alergiczna i wysypka.

Kiedy szczepić na pneumokoki?

Szczepionka przeciw pneumokokom powinna zostać podana w pierwszej dawce w 2. miesiącu życia, następnie w 4. miesiącu życia, a kolejny raz w 13. miesiącu życia.  Dodatkowo zaleca się szczepienie osobom po 65. roku życia.

Pneumokoki – ile dawek

Jest to uzależnione od wieku, w którym dziecku zostanie podana pierwsza dawka. Najlepiej wykonać szczepienie już u najmłodszych dzieci, nie czekając do ukończenia 2. roku życia.

  • Pierwsza dawka w 2. miesiącu życia – 4 dawki
  • Pierwsza dawka po 6. miesiącu życia – 3 dawki
  • Pierwsza dawka po 2. roku życia – 1 dawka

Rodzaje szczepionek na pneumokoki

Rodzaje szczepionek na pneumokoki dla dzieci to:

  • 7-walentna – ochrona przed 7 odmianami pneumokoków,
  • 10-walentna – ochrona przed 10 odmianami pneumokoków,
  • 13-walentna – ochrona przed 13 odmianami pneumokoków.

Osobom po 65. roku życia podaje się polisacharydową szczepionkę na pneumokoki.

Czy szczepionka na pneumokoki jest bezpieczna?

Dzięki wielu badaniom klinicznym stwierdzono, że szczepionka przeciwko pneumokokom jest bezpieczna. Szczepionki są pozbawione śladowych ilości metali ciężkich i tylko w bardzo niewielu przypadkach występują powikłania, takie jak wysypka czy gorączka.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję