pratia logo

pl

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, leczenie

Zaliczane jest do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Dotyczy przewlekłego procesu zapalnego, który obejmuje błonę śluzową oraz podśluzową jelita grubego. Wrzodziejące zapalenie odbytnicy objawia się najczęściej między 15. a 25., a rzadziej między 55. a 65. rokiem życia. Owrzodzenie jelita może pojawić się na skutek wielu przyczyn, większość z nich nie została jeszcze dokładnie poznana.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy

Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego odbytnicy wskazywać mogą częste biegunki oraz śluz i krew w kale. Nierzadko towarzyszą im kurczliwe bóle brzucha i uczucie parcia. Choroba wrzodowa jelita grubego objawia się ponadto uciskową tkliwością jamy brzusznej. Nie należy przy tym bagatelizować innych sygnałów wysyłanych przez organizm. Choroba wrzodowa jelit związana jest często z utratą masy ciała, brakiem apetytu, stanami podgorączkowymi, a także niedoborem żelaza i podwyższonym odczynem Biernackiego. W zaawansowanym stadium choroby objawy nasilają się. Pogłębia się niedokrwistość, przyśpiesza akcja serca i osłabieniu ulega cały organizm. U niektórych pacjentów obserwuje się ponadto objawy skórne, jak rumień oraz zapalenie tęczówki oka.


Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – leczenie zapalenie odbytnicy

Zapalenie jelita grubego w większości przypadków leczy się farmakologicznie. Pacjentowi podawane są preparaty kwasu 5-aminosalicylowego szczególnie przy łagodnych i średnich rzutach choroby. W umiarkowanym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego zaleca się doustnie przyjmowanie glikokortykosteroidów. Efekty uzyskać można już po 3 tygodniach leczenia. W przypadku oporności na leczenie glikokortykosteroidami owrzodzenie jelita grubego wymaga stosowania leków immunosupresyjnych. Zaawansowane wrzodziejące zapaleni odbytnicy konieczne jest przy ciężkich rzutach choroby, a także w momencie, kiedy pacjent nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – leczenie naturalne

Zapalenie jelita grubego jest chorobą, w leczeniu której pomóc może terapia ziołowa. Jest ona szczególnie popularna w Chinach i Indiach, ale coraz częściej stosowana w Europie. W tym celu stosuje się m.in. aloes o działaniu przeciwzapalnym. Przeprowadzono badanie, któremu poddało się 30 pacjentów chorych na wrzodziejące zapalenie odbytu. Podawano im 100 ml doustnego wyciągu z aloesu i 14 pacjentów, który otrzymywali 100 ml placebo. Poprawę stanu zdrowia zaobserwowano w 30% przypadków. Innymi ziołami, które zaleca się stosować podczas choroby są: lukrecja, maślan i trawa pszenicy.

Wrzodziejące zapalenie odbytnicy – dieta

Dieta obok odpowiedniego leczenia farmakologicznego jest jednym z ważniejszych czynników, dzięki którym można wyeliminować wrzody jelita, a także złagodzić objawy choroby. Z jadłospisu należy wyeliminować warzywa wzdymające, jak groch, fasola, brokuły i kapusta. Ograniczyć należy ilość spożywanego cukru, a typowo mleczne produkty zastąpić serami żółtymi i białymi. Potrawy powinno się przygotowywać na parze, drobno mielić pokarm, spulchniać potrawy i piec bez tłuszczu.

Kluczowe jest regularne uzupełnianie płynów, spożywać chude mięso i ryby. Dieta powinna być lekkostrawna i wspierająca mikroflorę jelit.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję