pratia logo

pl

Wrzodziejące zapalenie odbytnicy – objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Wrzodziejące zapalenie odbytu jest łagodną postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (colitis ulcerosa), przewlekłej zapalnej choroby jelit (IBD) składającej się z drobnych owrzodzeń w wewnętrznej śluzówce jelita grubego, które nie przenikają przez ścianę mięśnia jelita. W przypadku wrzodziejącego zapalenia odbytu, owrzodzenie rozpoczyna się w odbytnicy i rozprzestrzenia się nie więcej niż około 20 cm do okrężnicy. Około 25-30% osób ze zdiagnozowanym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) ma tę postać choroby.

 

Zapalenie odbytu – objawy

Objawy wrzodziejącego zapalenia odbytnicy odnoszą się do okolic odbytu. Powszechnym objawem jest biegunka, która może pojawiać się z okresami zaparć, co stanowi naturalną reakcję organizmu na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania jelit. Krew w stolcu występuje u prawie wszystkich pacjentów. Ponadto zapalenie odbytnicy może powodować nagłe ruchy jelit, dyskomfort po wypróżnieniu i wrażenie niepełnego opróżnienia jelit. Rzadko pojawiają się objawy ogólnoustrojowe takie jak: gorączka, zmęczenie, nudności i utrata masy ciała.

 

Wrzodziejące zapalenie odbytnicy –przyczyny

Przyczyna wrzodziejącego zapalenia odbytu jest nieokreślona. Istnieją jednak dowody naukowe sugerujące, że za stan odpowiedzialne są interakcje między czynnikami środowiskowymi, florą jelitową, dysregulacją immunologiczną i predyspozycjami genetycznymi. Nie jest jasne, dlaczego zapalenie jest ograniczone do odbytnicy. Istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko wystąpienia wrzodziejącego zapalenia odbytnicy u osób, których odnotowano przypadki zachorowań w rodzinie.

 

Wrzodziejące zapalenie odbytnicy – diagnostyka

Zazwyczaj lekarz diagnozuje wrzodziejące zapalenie odbytu po wywiadzie z pacjentem, wykonaniu ogólnego badania i standardowej sigmoidoskopii (badania endoskopowego obejmującego ostatnie 60-80 cm jelita grubego czyli odbytnicę, esicę, i część zstępnicy). Sigmoidoskop to instrument z niewielkim światłem i kamerą, wprowadzony przez odbyt, który pozwala lekarzowi zobaczyć podszewkę jelitową. Małe biopsje wykonane podczas sigmoidoskopii mogą pomóc wykluczyć inne możliwe przyczyny zapalenia odbytnicy. Pomocne w diagnozie mogą być także kształty stolca. Rentgen promieniami X na ogół nie jest wymagany, chociaż czasami może być konieczny do oceny jelita cienkiego lub innych części okrężnicy.

 

Wrzodziejące zapalenie odbytnicy – leczenie

Leczenie wrzodziejącego zapalenia odbytnicy jest wieloaspektowe. Kuracja obejmuje łagodzenie objawów wraz z terapią, której celem jest zmniejszenie stanu zapalnego. Uciążliwe objawy wpływają na jakość życia pacjenta, dlatego leczenie skierowane jest na łagodzenie bólu i krwawej biegunki. Korzystne efekty przynosi także stosowanie odpowiedniej diety. Może ona przynieść korzystne rezultaty, a leki przeciwbiegunkowe wpływają na poprawę komfortu pacjenta. W przypadku dokuczliwych objawów, pomocne mogą być środki przeciwbólowe i czopki. U osób z owrzodzeniem odbytnicy może pojawić się anemia, będąca skutkiem częstych biegunek i niemożności odpowiedniego przyswajania składników pokarmowych. W takich przypadkach konieczna jest suplementacja witaminami i żelazem.

Chociaż istnieje szereg metod leczenia łagodzących objawy i powodujących ich remisję, nie ma lekarstwa, które byłoby remedium na chorobę. Rozpoznanie wrzodziejącego zapalenia odbytnicy może wystąpić w dowolnym momencie życia. Jednak bardzo wysoki wskaźnik wykrywalności odnotowuje się u małych dzieci oraz u pacjentów w wieku około 40-50 lat. Progresja tej choroby często wpływa na stan zapalenia okrężnicy, po czym rozciąga się dalej w górę jelita i zajmuje esicę. Taki stan występuje u około 30-50% pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem odbytnicy.

 

Wrzodziejące zapalenie odbytnicy – powikłania

Wrzodziejące zapalenie odbytu wiąże się z możliwością nielicznych powikłań. Przy przewlekłym, zwiększonym podrażnieniu błony śluzowej okolicy odbytu i odbytnicy mogą pojawić się hemoroidy. Rzadko występują inne powikłania, takie jak ropnie i objawy pozajelitowe. Pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem odbytnicy nie są bardziej zagrożeni zachorowaniem na raka jelita grubego niż zdrowe osoby, które nie cierpią na tą chorobę.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję