pratia logo

pl

Examen wzmocni kompetencje Grupy NEUCA w segmencie badań klinicznych.

Największa w kraju sieć ośrodków badań klinicznych Pratia SA należąca do Grupy NEUCA 3 lutego 2020 r. objęła 100 proc. udziałów Examen Sp. z o.o., firmy specjalizującej się w badaniach z zakresu onkologii i hematologii. Dzięki połączonym potencjałom obu spółek może zwiększyć się dostępność do innowacyjnych terapii przeciwko nowotworom.

Examen to jeden z największych ośrodków badań klinicznych w zachodniej Polsce, oferujący pacjentom nowoczesną diagnostykę i leczenie, a sponsorom i firmom CRO najwyższą jakość prowadzonych projektów. Firma została założona w 2016 r. przez dwóch lekarzy: dr hab. n. med. Macieja Kaźmierczaka oraz lek. Michała Kwiatka, którzy w codziennej praktyce zajmują się hematoonkologią.

Examen i Pratię połączyła przede wszystkim chęć działania na rzecz rozwoju badań klinicznych w Polsce. Współpraca z jednym z najsilniejszych partnerów na polskim rynku badań klinicznych otwiera przed nami możliwość korzystania z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w tym także z dostępu do tworzonego przez Pratię elektronicznego systemu badań klinicznych. Nasz ośrodek od 2016 r. bardzo dynamicznie się rozwija, a współpraca z Pratią otwiera przed nam nowe perspektywy. Dzięki niej Examen wejdzie do sieci ośrodków, które specjalizują się m.in w zakresie badań onkologicznych i hematologicznych, co stanowiło do tej pory jeden z głównych obszarów naszej aktywności – mówi Michał Kwiatek, kierownik ośrodka badań klinicznych Examen. -.

Examen ma do dyspozycji własny, 350-metrowy kompleks zaadaptowany z myślą o badaniach klinicznych: z bogato wyposażonym gabinetem vital-signs, czterema gabinetami konsultacyjnymi, osobną strefą leku badanego z monitoringiem temperatury, salą konferencyjną i przestrzenią koordynatorską. Ośrodek do tej pory przeprowadził (badania zakończone lub z zamkniętą rekrutacją) już ponad 20 prób klinicznych, zarówno II, jak i III fazy. Firma może się poszczycić cały czas rozbudowywanym zespołem specjalistów (lekarzy, farmaceutów, pielęgniarzy i specjalistów ds. opieki nad pacjentami) oraz dobrymi wynikami rekrutacji pacjentów.

Inwestycja w Examen w Skórzewie k. Poznania stanowi konsekwencję realizacji strategii obszaru badań klinicznych Grupy NEUCA, która zakłada silny rozwój kompetencji w obszarze prowadzenia projektów z onkologii ze szczególnym skupieniem na hematoonkologii.

To kolejna inwestycja NEUCA w obszarze badań klinicznych. Spółka Examen dołączyła do Małopolskiego Centrum Medycznego – obecnie część spółki Pratia oraz firm typu CRO ClinMed Phamra i Bioscience, które są odpowiedzialne za rozwój tego segmentu w Grupie.

Examen obok największego ośrodka badań klinicznych z hematooonkologii Pratia Kraków, Szpitala Wielospecjalistycznego w Ostrołęce, nowo powstającego ośrodka onkologicznego w Katowicach stanowić będzie już czwartą lokalizację, w której Pratia umożliwia realizację prowadzenia badań klinicznych z onkologii dla firm farmaceutycznych. Obecnie spółka prowadzi prawie 200 projektów w 8 wyspecjalizowanych ośrodkach, z czego około 40 proc. stanowią badania kliniczne w onkologii.

Zgodnie z postanowieniami umowy inwestycyjnej obaj założyciele spółki Examen pozostają w jej strukturach, kontynuując wspólne prace nad dalszym rozwojem firmy i umożliwiając dostęp do nowoczesnych terapii w ramach badań klinicznych jeszcze większej liczbie pacjentów.

Rynek badań klinicznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok zwiększa się nie tylko świadomość lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów na temat badań klinicznych i płynących z nich korzyści. Za ich sprawą pacjenci mają dostęp nie tylko do procedur medycznych i diagnostyki na wysokim poziomie, szerokiego zakresu badań, które są często niedostępne w specjalistycznej opiece medycznej, ale także do innowacyjnych leków i metod leczenia, nieosiągalnych w standardowym lecznictwie. To właśnie Pacjent, jego komfort oraz bezpieczeństwo jest w centrum naszego zainteresowania – tłumaczy Tomasz Dąbrowski, Prezes Pratia. Dodaje, że wartością dodaną otrzymaną w wyniku inwestycji jest zwiększona możliwość stałej pracy nad poszerzaniem portfolia obszarów terapeutycznych i projektów badań klinicznych. Pratia daje swoim partnerom nowe możliwości współpracy, a pacjentom szerszą ofertę udziału w badaniach klinicznych – mówi Tomasz Dąbrowski, Prezes Pratia.

O firmie:

NEUCA jest firmą działającą na rynku ochrony zdrowia, łączącą jego kluczowe obszary. Jej udziały w rynku hurtu aptecznego w trzecim kwartale 2019 r. wyniosły blisko 29%. Leki dystrybuowane przez spółkę pochodzą od kilkuset producentów z całego świata. Grupa poprzez spółkę Synoptis Pharma, prowadzi działalność w zakresie zarządzania markami własnymi: Apteo, Genoptim, CERA+ i Kic Kic. Obecnie w portfolio firmy znajduje się 500 produktów. W skład Grupy wchodzą również NEUCA MED, odpowiedzialna za rozwój usług i produktów dla pacjenta.
W skład tego segmentu wchodzą przychodnie lekarskie Świat Zdrowia, firmy zajmujące się badaniami klinicznymi, spółka odpowiedzialna za rozwój usług telemedycznych oraz biznesy e-commerce skierowane do pacjenta.

cookies
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Akceptuję