Sierpień 1, 2018

Alzheimer – przyczyny, objawy, etapy choroby, leczenie

Alzheimer to choroba, na którą cierpią w większości przypadków osoby po 65. roku życia, w związku z tym należy do chorób starczych. Początkowe objawy mogą być niezauważalne bądź trudne do rozpoznania. Silne zaburzenia mózgu to najbardziej charakterystyczna cecha tego schorzenia.

Co to jest choroba Alzheimera?

Alzheimer jest wywołany zmianami zwyrodnieniowymi w mózgu. Jak wszystkie choroby neurodegeneracyjne powoduje otępienie. U osoby chorej obserwuje się sukcesywny spadek ilości istoty szarej w mózgu, a także jego objętości.

Alzheimer – przyczyny

Choroba jest następstwem nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Konkretne przyczyny nie są znane, jednakże specjaliści nieustannie pracują nad ich zdefiniowaniem. Badania  wskazują, że ryzyko zachorowania jest większe u osób, w rodzinach w których Alzheimer już występował lub występuje. Ponadto w większym stopniu narażony na wystąpienie choroby jest człowiek zmagający się z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem złego cholesterolu.

Alzheimer – objawy

Objawy choroby różnią się w zależności od stadium jej zaawansowania. Należą do nich:

  • Zaburzenia pamięci
  • Obniżenie ogólnej sprawności psychicznej
  • Zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni
  • Wahania nastrojów
  • Niechęć do codziennych czynności
  • Apatia
  • Przygnębienie i depresja

Alzheimer – pierwsze objawy

Początki Alzheimera nie zawsze są dostrzegalne przez bliskich. Objawy choroby można utożsamiać z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Pojawiają się trudności przy wykonywaniu codziennych czynności, jak również problemy z przypomnieniem sobie ostatnich zdarzeń i faktów.

Choroba Alzheimera – etapy

Stadia Alzheimera u poszczególnych chorych mogą wyglądać inaczej. W I etapie nie występują jeszcze objawy, dlatego tak trudno jest w tym okresie zdiagnozować chorobę. W II etapie pojawiają się pierwsze symptomy Alzheimera. Chory zapomina niektórych informacje i ma niewielkie kłopoty ze zdolnościami poznawczymi. II etap związany jest z łagodnymi zaburzeniami, które następnie utrzymują się dłużej, aż w końcu choroba osiąga zaawansowane stadium.

Alzheimer – leczenie

Alzheimer jest chorobą nieuleczalną, rozwija się, a jego objawy się nasilają wraz z wiekiem. Stosuje się leczenie farmakologiczne, którego celem jest złagodzenie istniejących objawów i spowolnienie procesu postępowania choroby.

Jak zdiagnozować Alzheimera? 

Choroba Alzheimera może zostać zdiagnozowana przez neurologa, psychiatrę i geriatrę. W tym celu stosuje się kryteria otępienia typu alzheimerowskiego. Wykonuje się również badania psychologiczne, laboratoryjne, fizykalne i obrazowe.

Alzheimer – dziedziczenie

Czy Alzheimer to choroba dziedziczna? Rodzinna postać schorzenia dotyczy ok. 10-15% wszystkich chorych. W takim przypadku Alzheimer rozwija się szybciej, a jego objawy są bardziej nasilone. Dziedziczony jest w momencie, kiedy przynajmniej jeden z rodziców posiada gen, który wywołuje tę chorobę. Mutacja genów wywołuje wczesne objawy choroby, nawet w wieku 30 lat.

Alzheimer w młodym wieku

Alzheimer w młodych wieku występuje w wyniku dziedziczenia. Jego charakter jest autosomalny dominujący, czyli występuje, jeżeli u jednego z rodziców zdiagnozowano Alzheimera. Objawy zaobserwować można już u osób przed 30. rokiem życia.

Pierwsze objawy Alzheimera w jakim wieku

Podobnie jak w przypadku Alzheimera w wieku starszym pierwsze objawy choroby mogą być trudne do zauważenia. Pojawiają się niewielkie problemy z koncentracją i zapamiętywaniem pojedynczych informacji. Chory ma trudności z odtwarzaniem nowych faktów.

Jak zapobiec Alzheimerowi?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, a nawet całkowicie zapobiec jej wystąpieniu, należy kontrolować regularnie poziom homocysteiny i zadbać o dietę bogatą w witaminy z grypy B. Ważne są także antyoksydanty obecne w dużych ilościach w szpinaku, brokułach i marchwi. Co więcej,  warto aktywnie spędzać czas wolny i pić napary z szałwii i kurkumy.

 

Zobacz także

FreshMail.pl