10 sierpnia, 2018

Nagła utrata słuchu – przyczyny i leczenie

Głuchota może być nagła lub stopniowa, a więc wystąpić u chorego nieoczekiwanie, często bez żadnych symptomów lub na skutek zaburzeń słuchu, które pogłębiają się przez pewien czas. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie odpowiedniego badania. Może się okazać, że osłabienie słuchu lub głuchota to następstwo poważnej choroby.

 

Nagła głuchota – co to jest?

Nagła utrata słuchu jest dolegliwością, która pojawia się niespodziewanie i może oznaczać całkowitą lub częściową głuchotę. Może to być utrata słuchu w jednym uchu lub w obu uszach. Nierzadko bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe jest zdefiniowanie przyczyn schorzenia. Nagła głuchota najprawdopodobniej jednak wywołana jest zaburzeniami, które powstały w układzie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego.

Przyczyny głuchoty

Nagłe pogorszenie słuchu występować może u osób, u których nie dostrzeżono objawów żadnej choroby, które czują się dobrze i nie skarżą się na żadne dolegliwości. Utrata słuchu pojawia się u nich z powodu nieprawidłowości w układzie krwionośnym wewnętrznego ucha. Jednak czynnikami podnoszącymi ryzyko głuchoty są choroby, takie jak otoskleroza, i przebyte urazy głowy. Przyczyny głuchoty związane są też z przewlekłym zapaleniem uszu, długotrwałym przebywaniem w hałasie i uszkodzeniem wirusowym.

Leczenie słuchu

Nagła głuchota leczona jest farmakologicznie, środkami, które poprawiają mikrokrążenie i krzepnięcie krwi. Niektórzy pacjenci otrzymują leki przeciwwirusowe i przeciwobrzękowe. Jeżeli doszło do głębokiego uszkodzenia słuchu, leki podaje się bezpośrednio do jamy bębenkowej.

Nagła utrata słuchu w jednym uchu

Nagła głuchota jednego ucha to problem występujący stosunkowo często. Objawia się trudnością rozpoznania dźwięków napływających od strony ucha, w którym nastąpiła utrata słuchu. Przyczynami mogą być choroba Meniere’a, której towarzyszą szumy w uszach i zawroty głowy, guzy kąta mostowo-móżdżkowego oraz stwardnienie rozsiane i inne choroby demielinizacyjne.

Głuchota utrudnia komunikację, bardzo często jej następstwem są problemy natury psychicznej. Nagła utrata słuchu nie oznacza jednak, że już nigdy nie będziemy słyszeć dźwięków. W niektórych przypadkach występuje chwilowa utrata słuchu. Aby jednak przywrócić prawidłowe funkcje ucha, konieczna jest konsultacja lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jest to ważne również ze względu na ryzyko trwałej utraty słuchu.

 

 

Zobacz także