12 lipca, 2017

Osteotomia kolana – co to jest?

Zniszczone oraz zdeformowane stawy nie zawsze wymagają zastosowania endoprotez. Obecnie alternatywą dla nich jest osteotomia, która znalazła swoje zastosowanie przede wszystkim przy zwyrodnieniu stawu kolanowego. Przeprowadzana jest jednak także w innych przypadkach, np. przy szpotawości kolana.

Osteotomia kolana

Zabieg osteotomii wykonano w Polsce po raz pierwszy w Centrum Medycyny Sportowej. W celu zakwalifikowania pacjenta do operacji wykonuje się najpierw artroskopię, która pozwala ocenić staw kolanowy bez rozległej operacji. Osteotomia kolana jest zabiegiem, który może całkowicie wyeliminować konieczność założenia endoprotezy, a także przyśpiesza powrót do zdrowia i sprawności.

Osteotomia korekcyjna – koślawości kolana

Osteotomia korekcyjna zalecana jest w przypadku nieprawidłowego ustawienia nóg. Może być wrodzona lub nabyta, a zabieg odgrywa szczególnie ważną rolę w początkowych stadiach choroby zwyrodnieniowej. Dzięki niej możliwe jest spowolnienie zużycia stawu kolanowego.

Osteotomia korekcyjna polega na przecięciu zdrowej kości. Następnie koryguje się nieprawidłowe położenie i mocuje się kość przy pomocy śrub w odpowiednim położeniu. Jeżeli koślawości kolana są obustronne, potrzebne są dwie operacje, co jest związane z tym, że rozdzielona kość może być jedynie częściowo obciążona.

Szpotawość kolan – operacja

Odwrotną wadą do koślawości jest szpotawość kolan. Ćwiczenia oraz operacja w tym przypadku mogą być pomocne. Szpotawość kolan objawia się wygięciem trzonów kości udowej i piszczelowej na zewnątrz, co najbardziej jest widoczne w stawie kolanowym. Jeżeli szpotawość kolan pojawia się u dzieci, zaleca się odpowiednie ćwiczenia. W przypadkach cięższych konieczna jest operacja – osteotomia kolana.

Osteotomia kolana – rehabilitacja

Jeżeli chcemy dostrzec szybkie efekty operacji, to konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Ma to na celu przywrócenie pełnego zakresu ruchu i kontroli mięśniowo-nerwowej. Przy tworzeniu planu rehabilitacji należy zwrócić uwagę na zmniejszenie obrzęku i likwidację bólu oraz przywrócenie czucia głębokiego i powierzchniowego, a także zwiększenie elastyczności tkanek.

Osteotomia kolana nie jest wykonywana u pacjentów w wieku powyżej 60. roku życia. Przeciwwskazanie do operacji stanowi także  nadwaga, niektóre choroby,  takie jak cukrzyca i osteoporoza, rozległe zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu kolanowego oraz choroby reumatoidalne.

 

 

Zobacz także