10 sierpnia, 2018

Przyczyny otyłości – psychologiczne, genetyczne, hormonalne

Otyłość ma wiele przyczyn. Może być wywołana czynnikami psychologicznymi, jak również uwarunkowana genetycznie. W większości przypadków jest jednak kojarzona z nieodpowiednią dietą i brakiem ruchu. Człowiek otyły nie zawsze ma też świadomość, na jakie choroby związane z otyłością jest narażony.

Otyłość – czym jest?

Kiedyś symbol dostatku, dzisiaj zaniedbania – otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Problem dotyczy osób w każdym wieku. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest nasilenie się go u dzieci i młodzieży. Coraz więcej dzieci waży za dużo.

Otyłość to według fachowej terminologii zaburzenia homeostazy przemiany energetycznej. Ich przyczyną jest nadmierna podaż energii obecnej w pożywieniu w stosunku do potrzeb organizmu. Nadwaga i otyłość to problemy, które można zdiagnozować, przynajmniej w pewnym stopniu, samodzielnie. Należy obliczyć swoje BMI, a następnie jego wartość odpowiednio zinterpretować:

18,5–24,9 – prawidłowa masa ciała,

powyżej 25 – nadwaga,

powyżej 30 – otyłość.

Choroby związane z otyłością

Konsekwencje otyłości mogą być tragiczne w skutkach. Prowadzi ona do wielu chorób, a w niektórych przypadkach jest też przyczyną śmierci. Najczęściej otyłość wywołuje choroby układu sercowo-naczyniowego. Może wystąpić miażdżyca i zwiększa się ryzyko zawału serca. Ludzie otyli zmagają się też z cukrzycą typu 2., chorobami zwyrodnieniowymi kości, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu oddechowego, ale również z nowotworami złośliwymi.

Psychologiczne przyczyny otyłości

Psychologiczne przyczyny otyłości to problem pojawiający się stosunkowo często. W takim przypadku leczenie jest bardzo trudne, a współpraca z chorym niekiedy wymaga dużej cierpliwości i zachowawczości. Takie osoby mają obniżoną samoocenę, zastępują jedzeniem ważne potrzeby emocjonalne, a nawet są uzależnione od jedzenia – jedzą zawsze, kiedy towarzyszy im smutek, stres i niepokój.

Genetyczne uwarunkowania otyłości

Skłonność do otyłości i nadwagi może być również przekazywana z pokolenia na pokolenie. Za otyłość odpowiedzialnych jest aż 100 genów, a więc zapobieganie jej wystąpieniu w przypadku genetycznego dziedziczenia jest szczególnie trudne.

Otyłość a hormony

Przyczyny nadwagi i otyłości są związane także z hormonami. Wśród nich jest zespół Cushinga – organizm wydziela za dużo kortyzolu, który wywołuje chęć i potrzebę jedzenia. Jeżeli przyrost masy ciała jest szczególnie duży, to otyłość uwarunkowana zaburzeniami hormonalnymi może doprowadzić do wystąpienia niedoczynności tarczycy.

Zobacz także