Sierpień 9, 2017

Grzybica paznokci – mały-duży problem

Wbrew pozorom infekcje grzybicze paznokci nie są problemem rzadkim. Dosięgają znaczną część  społeczeństwa bez względu na status społeczny, rasę czy płeć. Choć największą grupę ryzyka stanowią mężczyźni w wieku starszym. Może to wynikać z podatności naszego organizmu na tego typu zakażenia, jak też tendencji do przebywania w okolicznościach, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się grzybów. Grzybica paznokci i jej objawy często są lekceważone, tymczasem brak leczenia może prowadzić do przewlekłego i postępującego przebiegu choroby.

Łatwo złapać, trudno wyleczyć

Grzybica paznokci (łac. onychomycosis) to schorzenie, które mogą wywoływać trzy rodzaje grzybów:

  • dermatofitowe,
  • pleśniowe,
  • drożdżopodobne.

Zasiedlają one miejsca, w których panuje wysoki stopień wilgotności i ciepła. Jak nie trudno zgadnąć, takie środowisko tworzą nasze buty. Dlatego grzybica paznokci częściej obejmuje stopy niż dłonie.  Ponadto przeważnie stanowi kolejne stadium rozwoju grzybicy stóp (na skutek samozakażenia). Niezwykle łatwo narazić się na kontakt z grzybami i niezwykle trudno obronić się przed ich inwazyjnym charakterem. Gdy dojdzie już do zarażenia, intruz zaczyna traktować nasze paznokcie jak własny pokarm. Dzięki właściwościom enzymatycznym skutecznie rozkłada kreatynę, penetrując coraz głębiej płytkę paznokciową.

Uwaga – alarm!

Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Początkowo zmiany na nieprzystającym do skóry brzegu paznokcia – utrata przejrzystości, nienaturalne zabarwienie, matowienie i grubienie. Następnie przesuwanie się zmian w głąb paznokcia – przebarwienia (białe, żółte, zielonkawe, brązowe), łuszczenie, rozwarstwienie, łamliwość czy rogowacenie. Postępującym procesom może towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Najczęściej zakażenie grzybicze obejmie pierwszy i ostatni palec stopy, gdyż to właśnie one najsilniej przylegają do obuwia. Nie ma jednak na to reguły, a proces infekowania jest ściśle uzależniony od rodzaju grzyba i naszych indywidulnych predyspozycji. Zmianom czasem nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe, co jednak nie powinno być przyczyną ich lekceważenia. Już sam nietypowy wygląd płytki powinien nas skłonić do wizyty u dermatologa.

Jakie miejsca lubią grzyby?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich miejsc, w których może dopaść nas infekcja. Szczególnie będziemy na nią narażeni w przestrzeniach publicznych, w których chodzimy na boso – np. na basenach, w saunach, solariach czy hotelowych natryskach. Podatność na grzybicę wzrasta wówczas, gdy wadliwie funkcjonuje nasz układ odpornościowy, a zatem w przypadkach chorób (np. niedoczynności tarczycy), zażywania leków (np. sterydów lub cytostatyków), otyłości i postępującego wieku. Sprzyja jej także ciepła temperatura (sezon letni) i noszenie nieprzewiewnego obuwia ze sztucznego tworzywa (np. kaloszy).

Grzybica paznokci – badania

Grzybica paznokci nie jest chorobą, która ustępuje samoistnie. Jeśli nie podejmiemy się leczenia, będzie dla nas coraz bardziej uciążliwa. Dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie zmian na paznokciach, udajmy się do lekarza. Może on od razu rozpoznać schorzenie lub zalecić dalszą diagnostykę, aby wykluczyć inne przypadłości niż grzybica paznokci. Badania laboratoryjne wymagają pobrania próbki spod paznokcia i fragmentu płytki. Są bezbolesne i nieinwazyjne. Obserwacja pod mikroskopem pozwala jednoznacznie ocenić, czy infekcję wywołały grzyby. Czasem określa się też ich rodzaj, co wymaga hodowli z wyizolowanych próbek.

Grzybica paznokci – jak leczyć?

Leczenie grzybicy jest długotrwałe, a ponadto wymaga systematyczności i cierpliwości. Dlatego spora część pacjentów, na skutek zaniedbań w terapii, skazana jest na ciągłe nawroty choroby. W przypadku niewielkich zmian można zastosować leczenie miejscowe za pomocą kremów, maści czy pudrów. Najlepsze rezultaty daje jednak leczenie ogólne (doustne) przy zastosowaniu środków, które hamują syntezę ergosterolu w ścianie komórkowej. Do takich farmaceutyków zaliczają się imidazole (np. mikonazol, ketokonazol i in.). Dużą popularnością cieszy się również terapia pulsowa, która polega na naprzemiennej aplikacji i odstawianiu leku na grzybicę paznokci. Jak leczyć to schorzenie najlepiej wyjaśni nam lekarz, jednak to od nas będzie zależał sukces medycznego postępowania.

 

Zobacz także

FreshMail.pl