Czerwiec 21, 2017

Jak stwierdzić astmę i przejąć nad nią kontrolę?

Astma oskrzelowa dosięga nawet 10-12% naszego społeczeństwa. Niestety ponad połowa z astmatyków nie jest świadoma swojej choroby i nie podejmuje leczenia¹. Jak stwierdzić astmę, aby poprawić swoje zdrowie, a w rezultacie komfort życia?

Choroba naszych czasów

Astma to choroba typowa dla mieszkańców krajów wysoko uprzemysłowionych. Z jednej strony, warunkują ją geny, a z drugiej – czynniki środowiskowe. Może pojawić się już w wieku dziecięcym i mieć podłoże alergiczne (gdy na określony czynnik reagujemy nadmierną produkcją immunoglobuliny E). Może też ujawnić się w wieku dorosłym. W obu przypadkach choroba atakuje nas z ukrycia – po napadzie objawów astmatyk może przez dłuższy czas nie odczuwać żadnych dolegliwości. Dlatego przypadłość ta jest często bagatelizowana.

Krok do poprawy zdrowia

Lekceważenie astmy jest jednak prostą drogą do jej wzmożonego rozwoju. Niekontrolowane schorzenie może dokuczać choremu nawet codziennie, zakłócać nocny wypoczynek oraz utrudniać życie i pracę. Zaostrzenie przypadłości może natomiast wiązać się z koniecznością hospitalizacji. Inaczej będzie w przypadku zdiagnozowania dolegliwości i podjęcia terapii leczniczej. W efekcie zredukujemy częstotliwość występowania objawów, usprawnimy pracę płuc, zapewnimy sobie zdrowy sen i normalne funkcjonowanie. Do tego niezbędna jest jednak wiedza, jak stwierdzić astmę.

Objawy na celowniku

Pierwszym krokiem do rozpoznania u siebie schorzenia jest obserwacja. W grupie ryzyka znajdujemy się wówczas, gdy dostrzeżemy u siebie takie objawy, jak:

  • napady duszności,
  • świszczący oddech,
  • uporczywy kaszel,
  • ucisk w klatce piersiowej.

Niepokój powinny one wzbudzać zwłaszcza wówczas, gdy pojawiają się w nocy i nad ranem, a także po wysiłku fizycznym lub przy napływie zimnego powietrza. Mogą być również reakcją na czynniki alergizujące (np. kurz, sierść zwierząt, dym nikotynowy, zanieczyszczone powietrze, środki chemiczne i niektóre leki) bądź sytuację stresową. Obecność schorzenia powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim wtedy, gdy dolegliwości pojawiają się regularnie (np. dwa razy w tygodniu).

Jak stwierdzić astmę?

Gdy podejrzewamy u siebie schorzenie, bezwzględnie poddajmy się pogłębionej diagnostyce. W jej skład wchodzą trzy elementy – wywiad lekarski, badanie fizykalne i spirometria (badanie spirometryczne). Na wstępie specjalista zada nam pytania o ogólny stan zdrowia, przebyte schorzenia i sytuacje, w których występują objawy astmy. Następnie zbada nasze drogi oddechowe, klatkę piersiową i płuca. Może już na tym etapie wykryć zmiany osłuchowe (np. świsty, furczenie, wydłużoną fazę wydechu) czy powiązaną z astmą egzemę i pokrzywkę. Często jednak schorzenie nie daje żadnych objawów fizykalnych. Dlatego kolejnym etapem są specjalistyczne testy.

Spirometria. Badanie kondycji płuc

Badanie spirometryczne jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala ono stwierdzić, jaką ilość powietrza wdychamy i wydychamy. Wykryte nieprawidłowości (utrudnienie przepływu w drogach oddechowych, nadmierna reaktywność oskrzeli) są symptomami astmy. Trzeba natomiast pamiętać, że badanie spirometryczne ma charakter pomocniczy, natomiast jako podstawa rozpoznania choroby może być traktowane po wykonaniu próby prowokacyjnej. Należy jednak pamiętać, że w astmie spirometria spoczynkowa może być prawidłowa, co nie przeczy rozpoznaniu choroby. Zwykle stosowana jest także diagnostyka różnicowa, gdyż schorzenie daje podobne objawy jak np. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Po badaniu lekarz ordynuje leki (niskie dawki sterydów wziewnych, beta-mimetyków lub leków antyleukotrienowych), a także szereg zaleceń, które umożliwiają złagodzenie przebiegu choroby. W ten sposób niewielkim wysiłkiem zapewnimy sobie normalne życie i zapobiegniemy niebezpiecznemu rozwojowi przypadłości.

¹ –  Źródło: Wanda Balińska-Miśkiewicz, Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych, Terapia i Leki, Tom 65, nr 11, 2009

Zobacz także

FreshMail.pl