Czerniak

Dla kogo?

Pratia MCM Kraków prowadzi badanie dla osób:

 •  w wieku powyżej 18 roku życia;
 • po usunięciu zmiany skórnej;
 • z rozpoznanym czerniakiem w stadium IIB lub IIC.

Jeżeli aktualnie prowadzimy badania kliniczne we wskazaniach zgodnych z Twoją jednostką chorobową mamy możliwość przeprowadzenia konsultacji specjalistycznej ze szczegółowym wywiadem lekarskim, która może stanowić podstawę do udziału w badaniu klinicznym. Badania kliniczne proponowane naszym pacjentom uzyskały zgodę Ministerstwa Zdrowia oraz mają pozytywną opinię niezależnej Komisji Bioetycznej. W czasie badania pacjenci są starannie monitorowani przez zespół lekarzy i pielęgniarek.

 • Kobiety i Mężczyźni

 • Onkologia

 • 18+

  Dorośli

 • 1

  Ośrodków prowadzi badanie

Jesteś zainteresowany udziałem w tym badaniu?

Bezpłatna rejestracja: 800 154 053

Opis badania i jednostki chorobowej

Czerniak (melanoma malignum) to nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych bądź błony naczyniowej oka. Rak ten wywodzi się z melanocytów, które stanowią komórki barwnikowe wytwarzające melaninę, ulegającym złośliwym przemianom. Nowotwór występuje najczęściej na skórze, ale może rozwinąć się w jamie ustnej (również na ustach), odbytnicy (okolice odbytu) czy siatkówce oka. Może dotyczyć także paznokcia. Najczęściej występującym czerniakiem jest ten szerzący się powierzchownie. Rzadziej występującym rodzajem nowotworu jest czerniak guzkowy (odmiana guzkowata). Czerniak z plamy soczewicowatej oraz czerniak występujący na kończynach, który wywodzi się z plam soczewicowatych (czerniak akralny) to inne podstawowe typy czerniaka.

Nowotwór najczęściej rozwija się u osób z jasnym fenotypem skóry (jasna karnacja), które narażone są na oddziaływanie promieniowania słonecznego. Czerniak częściej występuje u osób posiadających wrodzone znamiona barwnikowe, dysplastyczne oraz u tych, z dużą liczbą znamion. Czynnikiem ryzyka jest również wiek i płeć. Na czerniaka bardziej narażone są kobiety, ryzyko zachorowania większe jest u osób dorosłych, rzadziej u dzieci. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA słoneczne jak również sztuczne w solariach zwiększa ryzyko zachorowania. Ponadto jest ono większe u osób ze skórą pergaminową, o obniżonej odporności oraz u takich, którzy już wcześniej chorowali na czerniaka lub których krewni chorowali na czerniaka I i II stopnia.

Najważniejszymi oznakami czerniaka jest zaczerwienienie znamion, krwawienie, świąd, owrzodzenie. Ponadto czerniak daje objawy fizyczne: szybko rośnie, a jego brzegi są poszarpane i asymetryczne. Najczęściej ma kolor prawie czarny, ale może mieć również zabarwienie czerwone, brązowe niejednolite. Powstające zmiany mogą mieć postać grudkowatą i guzkowatą.

 • Przychodnie
 • Ośrodki Pratia